top of page
KROKE.jpg

Kroke  [Polska]

Jeden z najwybitniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej, a przy tym jedna z najoryginalniejszych europejskich grup, która wychodząc od zachwytu nad tradycją muzyki klezmerskiej, wypracowała własny, oryginalny, fascynujący język.

Trio Kroke powstało w Krakowie w 1992 roku (nazwa zespołu oznacza Kraków w języku jidysz), założone przez absolwentów miejscowej Akademii Muzycznej. Już po czterech latach wspólnego muzykowania i wydaniu dwóch kaset magnetofonowych zespołem zainteresowała się prestiżowa niemiecka oficyna Oriente, która na długie lata stała się głównym wydawcą jej płyt.

Pierwsze wydawnictwa zespołu dowodziły fascynującej umiejętności autorskiego interpretowania tradycyjnej muzyki klezmerskiej. W późniejszych latach artyści – bazując na klezmerskich inspiracjach, ale odwołując się również do wpływów muzyki bałkańskiej, bliskowschodniej oraz improwizowanej – zaproponowali autorskie kompozycje. Spotkały się one ze znakomitym przyjęciem recenzentów i publiczności. Za sobą artyści mają wspólną płytę – i wiele koncertów – z Nigelem Kennedym. Już kilkanaście lat temu sam Peter Gabriel zaprosił ich do udziału w festiwalu WOMAD oraz do nagrań w jego studio. Wielbicielem twórczości zespołu jest też Steven Spielberg. Muzyka Kroke gromadzi jednak tłumy fanów wszędzie tam, gdzie artyści się pojawią. Recenzenci podkreślają wybitną muzykalność, radość grania i szczególną umiejętność pracy zespołowej. Kroke ponad dwie dekady po debiucie jest jednym z najważniejszych polskich artystycznych „towarów eksportowych”. Klasy zespołu dowodzi też jego ostatnia świetna płyta „Ten”, wydana jesienią ubiegłego roku.

Członkowie:
Tomasz Kukurba
- altówka, instrumenty perkusyjne, flet, śpiew
Jerzy Bawoł - akordeon
Tomasz Lato - kontrabas
Sławomir Berny - instrumenty perkusyjne

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page