top of page
Komedija[1].jpg

Komedija  [Chorwacja]

 

Komedija to chorwacki zespół rockowy założony w 2008 roku. Ma na swym koncie wiele nagród zdobywanych w konkursach i na festiwalach.

Chorwaccy artyści mają do tej pory w dyskografii dwa albumy. „The Indian Found It Funny“, wydany w 2009 roku przez oficynę Dallas Records, przyniósł dynamiczną i energetyczną folkrockową muzykę zbliżoną w klimacie do dokonań słynnych The Pogues, z dodatkowymi wpływami kilku gatunków muzycznych, takich jak rockabilly, blues, reggae i swing.

Ich drugi album, „I Say Peace“, opublikowany w 2011 roku również przez Dallas Records, przynosi nieco pełniejsze rockowe brzmienie. Dwanaście piosenek, które wypełniają krążek, przywodzą na myśl dokonania Manu Chao, Gogol Bordello czy Kultur Shock. Jazzujący klarnet i alkoholowo-bluesowy wokal w klimacie Toma Waitsa tworzą szczególną, momentami niemal kabaretową atmosferę.

W ciągu ostatnich trzech lat Komedija z sukcesami grywała w wielu krajach Europy, od Słowacji, poprzez kraje tworzące przed laty Jugosławię, po Włochy. Artyści dali ponad czterysta koncertów w klubach, na dużych scenach, a także na festiwalach muzycznych.

Komedija to dzisiaj jeden z najpopularniejszych zespołów w Chorwacji, proponujący muzykę bardzo energetyczną, dynamiczną i komunikatywną – podobającą się stosunkowo szerokiemu gronu odbiorców. Ważnym kontekstem dla twórczości zespołu pozostaje oczywiście lokalna, chorwacka tradycja.

Członkowie:
Igor Baksa
- śpiew, gitara elektryczna
Neven Kolarić - gitara basowa, cymbały
Miloš Rok - klarnet
Marinko Marciuš - perkusja
Darko Golubić - instrumenty klawiszowe, chórki

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page