KIMMO POHJONEN / Finlandia


[Kimmo Pohjonen - akordeon, głos / Tuomas Norvio – dźwięk / Antti Kuivalainen – światło]
 

18 VII [czwartek]

21.00, Małopolski Ogród Sztuki / Malopolska Garden of Arts

Kraków, ul. Rajska 12


Kimmo Pohjonen. Wizjoner o niespożytej energii; jeden z najbardziej cenionych fińskich muzyków. Studiował na wydziale muzyki ludowej inowacyjnej Sibelius Academy w Helsinkach. Po wieloletnich doświadczeniach z różnymi gatunkami muzycznymi od klasyki przez rock, folk po awangardę – wypracował własny unikalny styl.
Kimmo Pohjonen jest akordeonistą, który poszerza potencjał, dźwięki i skalę instrumentu do poziomu wcześniej nie osiąganego. Każdy występ tego muzyka performera to wydarzenie niepowtarzalne, budowane w oparciu o brzmienie pięciorzędowego akordeonu, ilustrację wokalną i efekty specjalne, system surround oraz światło.
Kimmo Pohjonen zajmuje się także efektami dźwiękowymi, komponuje i nagrywa muzykę do filmów, spektakli tanecznych i baletowych, ma na koncie udział w wielu projektach; zagrał na ponad pięćdziesięciu albumach innych wykonawców. Solową działalność przeplata ze spektakularnymi projektami realizowanymi z innymi artystami, wśród których wymienić należy Kronos Quartet (współny album Uniko), Samuli Kosminena (Múm), czy członków grupy King Crimson.

„Nazwać Kimmo Pohjonena akordeonistą to trochę tak jak powiedzieć, że Encyklopedia Brittanica – to książka..” [“The Herald” / Scotland]

„Muzycznie rozszczepiający, teatralnie surrealistyczny. (...) Szamański trans. Opętany. Bałem się, że rozbije na scenie akordeon. Bezkompromisowy geniusz artystyczny; unikalny, wielowymiarowy pokaz. Bezwstydny, zadziwiająco ekscentryczny. Od wielu lat nie doświadczyłem podobnych emocji." [www.jazzhouse.org]

© Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie | 2020