top of page
Kepa_Junkera_Foto_SORGINAK_3[1].jpg

Kepa Junkera  [Kraj Basków]

Kariera Kepy trwa już trzydzieści pięć lat. Jest on jednym z symboli kultury baskijskiej. Jego dokonania zrewolucjonizowały sposób używania akordeonu trikitixa, a także rozumienia i interpretowania tradycyjnej muzyki baskijskiej.
 

Ze względu na swą otwartość wzbogacił lokalną kulturę wpływami innych stylów, choć – z drugiej strony – jego muzyka jest głęboko zakorzeniona w tradycji.

 

Kepa stworzył muzykę bez granic, otwartą na inne kultury, na świat, bez kompleksów, z szacunkiem, a przede wszystkim z entuzjazmem i ciekawością wobec każdego, kto kocha to, co robi. Jego bogata dyskografia to ponad dwadzieścia płyt. Urodził się pół wieku temu w Bilbao, od dzieciństwa słuchał popularnych folkowych piosenek. Jest samoukiem. Kepa Junkera to niespokojny duch, pełen pasji, chęci odkrywania własnej ścieżki w muzycznym świecie. Jest twórcą błyskotliwych kompozycji, które oddając hołd przeszłości, wyznaczają zarazem nowe drogi i wskazują przyszłość baskijskiej (i hiszpańskiej) muzyki. Jego koncerty są ozdobą najważniejszych międzynarodowych wydarzeń i festiwali kręgu world music.

Członkowie: 
Kepa Junkera - guzikowy akordeon diatoniczny trikitixa
Eneritz Aulestia - śpiew, instrumenty perkusyjne
Irati Gutierrez - śpiew, instrumenty perkusyjne
Garazi Otaegi - śpiew, instrumenty perkusyjne
Maria Lasa - śpiew, instrumenty perkusyjne

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page