top of page
Katarina_Malikova.png

Katarina Malikova  [Słowacja]

 

Pełen blasku i finezji powrót do pięknych tradycji kultury słowackiej, a zarazem finezyjne i bezpretensjonalne wplecenie jej w nowoczesne muzyczne rozwiązania brzmieniowe. Katarína Máliková ze swoim zespołem proponuje twórczość wyrafinowaną, a zarazem atrakcyjną dla słuchaczy.

Katarína Máliková komponuje, gra i śpiewa muzykę łączącą w sobie zachwyt tradycyjnymi autentycznymi słowackimi piosenkami, art-popem, muzyką klasyczną i world music. Pochodzi z Polomki w Dolinie Górnego Hronu (słow. Horehron), gdzie dorastała wśród gór i pieśni. Mistyczny klimat rodzimego regionu pozostawił silne echo w jej muzyce. Debiutancki album Katariny zatytułowany „Pustwopol” (dawna  nazwa nadleśnictwa i regionu Pusté pole) został wydany w 2016 roku w wytwórni Slnko Records. Natychmiast przyciągnął uwagę publiczności, mediów i szybko okazał się jednym z najpopularniejszych albumów na Słowacji. Utwory z tego albumu tworzą główny nurt koncertowego repertuaru artystki, ale uwielbia ona też rozmarzone piosenki i jazz. Artystka jest laureatką słowackich nagród za debiut roku, najlepszą płytę world music / folk , a także nagrody krytyków.

Jana Ambrózová – etnomuzykolog z  Uniwersytetu w Nitrze mówi:  „Muzyka Katariny Malikovej to genialne połączenie znakomitej edukacji muzycznej, unikalnego wyczucia specyfiki słowackiej muzyki tradycyjnej i twórczego umysłu. (...)  Trudno znaleźć tak wyważone spektrum muzycznej ekspresji i spójności wśród młodych artystów na słowackiej scenie niezależnej. Jej estetyczne wybory są niezwykle głębokie i celnie trafiają we wrażliwość oraz wyobraźnię słuchaczy".

Katarina przyznaje, że różne muzyczne formy i konwencje miały na nią wpływ: od muzyki pop, przez jazz po muzykę klasyczną. Podstawową i największą inspiracją pozostaje jednak  muzyka ludowa.

Artystka wystąpiła na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page