top of page

Karbido  [Polska]

 

sobota 30.07 | 21.00-22.00 | PWST, ul. Straszewskiego 22

"STOLIK / THE TABLE" - prototypowy instrument dla kwartetu - spektakl audio

Wrocławska grupa artystyczna (muzyczna i multimedialna) o ruchomym składzie - jej kształt zależy od charakteru realizowanego projektu. Trzon grupy stanowi trzech muzyków od lat związanych z alternatywnym teatrem i plastyką: perkusista Paweł Czepułkowski, gitarzysta Igor Gawlikowski oraz basista i autor tekstów maot (wł. Marek Otwinowski).
 

Grupa zawiązana na przełomie 2002 i 2003 przez muzyków grup CEZ, Formacya Bochianni i Kormorany, ewoluowała od duetu gitar przez rockowe trio, avant-jazzowy kwartet do postaci otwartej na mutacje i modyfikacje płynące z charakteru podejmowanych wyzwań. Od 2004 ściśle związana z platformą działań artystycznych "Hermetyczny Garaż" Tomasza Sikory, w ramach której realizuje swoje muzyczne i około-muzyczne projekty i wydawnictwa płytowe. Karbido namiętnie i z premedytacją przekracza granice przyzwyczajeń, łącząc obce sobie obrazy w nowe pejzaże. Muzycy formacji swobodnie i bezpretensjonalnie czerpią z bałaganu współczesności, z pasją penetrują pogranicza skrajnie różnych terytoriów. Dzięki temu obok koncertów rockowych czy post-jassowych (”Avant Live”), Karbido eksploruje przestrzenie nowej poezji (projekty z Jurijem Andruchowyczem), teatru dźwiękowego (”Stolik”, “Katastrofa LZ 129”...) lub projekcji filmowej (”Trauma Bros”, “Promovies”, “Dada the Cowboy”).

 

"Imponujące, szaleńcze i dowcipne".
[Jim Gilchrist, "SCOTSMAN"]

*****

"Nawet nie wiem, jak opisać <<Stolik>>. Od samego początku zaskakuje".

[Adrian Turpin, "THE SUNDAY TIMES"]

*****

"To trudne do wyobrażenia, bo nigdy nie widzieliście, ani nie słyszeliście czegoś takiego".

[Claire Black, "SCOTSMAN"]

*****

"Daję słowo, nigdy nie usłyszycie The Stooges “Now I Wanna Be Your Dog” w takiej wersji. (...) Wirtuozyjna i głęboko poruszająca godzina".

[Fergus Linehan, "THE AUSTRALIAN"]

*****

"Zakres i różnorodność dźwięków, które wyczarowuje Karbido, sprawia, że łatwo jest zapomnieć, że to tylko czterech mężczyzn przy stole".

[Alasdair Maloney, "THE SKINNY FEST"]

*****

"Wolność w sztuce i muzyce"

"<<Stolik>> zespołu Karbido to projekt światowy - absolutna awangarda instrumentalna, dowód na to, że w muzyce ograniczać nas może wyłącznie nasza wyobraźnia. Oto w czwartkowy wieczór w wypełnionym do ostatniego miejsca Firleju na samym środku sali koncertowej nie stanęły wzmacniacze, gitary i perkusja, ale... stół. Zwykły, prostokątny, drewniany. Gdy w klubie nastał półmrok, niczym wytrawni pokerzyści zasiedli do niego poubierani na czarno: maot (Marek Otwinowski), Michał Litwiniec, Igor Gawlikowski i Paweł Czepułkowski, czyli muzycy wrocławskiego zespołu Karbido. Zaczęli grać. Tyle że nie na instrumentach, ani tym bardziej w pokera, lecz na stole. Dwa miesiące wraz z lutnikami, stolarzami i akustykami zespół pracował nad swoim wynalazkiem, niezwykłą transformacją mebla w instrument muzyczny. W efekcie powstał stół, wyposażony w aparaturę wychwytującą najsłabszą nawet amplitudę drgań. Najmniejszy dotyk transponowany jest na dźwięk. Niezwykły, ponadgodzinny koncert, a właściwie happening, nazwany „Szmeroszepty klonowe, czyli partytura na czterech panów i stół", był prawdziwym wydarzeniem. Karbido to zespół, który pokazuje, czym tak naprawdę jest wolność w sztuce i muzyce".

[Grzegorz Cholewa, "Gazeta Wyborcza"]

bottom of page