top of page

Kapela ze Wsi Warszawa

Torgeir Vassvik

Kapela ze Wsi Warszawa & Torgeir Vassvik - NORD  

[Polska / Norwegia]

20 VII 2013, sobota | 21.00 | RYNEK GŁÓWNY / scena plenerowa


KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się m.in. współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej regionu Mazowsza. W instrumentarium Kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty (skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy) domeną zespołu jest jednak nowoczesne brzmienie; muzycy nie stronią od fuzji brzmień tradycyjnych z produkcjami dj'ów. Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Blisko 40 krajów, 5 kontynentów. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. Teatry, kluby, wielkie (Glastonbury, Roskillde, WOMAD, Sziget, Rudolstadt) festiwale. Niewielkie grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 1997-2013. Zespół ma na swoim koncie sześć płyt, wiele prestiżowych wyróżnień na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych. Debiutowali albumem „Hop Sa Sa” (1998; nagranie live w Studio Polskiego Radia), album „Wiosna Ludu” wyróżniony został nagrodą Europejskiej Unii Radiowej); kolejne wydawnictwa: „Wykorzenienie” „Wymiksowanie” i „Infinity” uhonorowano „Fryderykami”. Najnowszy album Kapeli to NORD. Wydany w roku 2012 w Polsce (Karrot Komando) i w Niemczech (Jaro) natychmiast zyskał świetnie recenzje i notowania nadawców, m.in. "Top Of The World Album" (brytyjski Songlines), 2. miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe, kwartalna Nagroda Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii "Muzyka świata”. Pod względem rozwiązań aranżacyjnych i wykonawczych Kapela od początku swojej działalności inspiruje się i nawiązuje do stylistyki skandynawskiej sceny world music. Album "NORD" – to ukoronowanie wieloletnich działań zespołu w symboliczny sposób zaznaczone udziałem w nagraniu płyty m.in. muzyków szwedzkiej Hedningarny.

 

"NORD" na ROZSTAJACH 2013 – to odsłona premierowa: zderzenie skandynawskiej kreacji Kapeli z charyzmatycznym norweskim śpiewakiem Saami – Torgeirem Vassvikiem. Nordyckie inspiracje polskiej Kapeli i energia pierwowzoru.


TORGEIR VASSVIK

Pochodzi z Gamvik (okręg Finmark) – najdalej wysuniętego na północ miejsca Norwegii. Tworzy muzykę na pograniczu gatunków w udany sposób łącząc kompozycje własne, tradycyjne pieśni ludu Saami: joik i dźwięk towarzyszącego im szamańskiego bębna z techniką syberyjskiego śpiewu gardłowego. W Norwegii zyskał miano jednego z najbardziej nowatorskich muzyków awangardowych. Współpracuje z wieloma wybitnymi norweskimi muzykami jazzowymi. Zarówno jego debiutancki album "Sáivu", jak i kolejny: "Sápmi" (2011) zbierają znakomite recenzje.

 

Magdalena Sobczak Kotnarowska – głos, cymbały

Sylwia Świątkowska – głos, skrzypce, fidel płocka

Ewa Wałecka – głos, skrzypce

Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia

Paweł Mazurczak – kontrabas

Maciej Szajkowski – bębny obręczowe, perkusjonalia

Mariusz Dziurawiec – soundmaster

Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka

Torgeir Vassvik – śpiew, bęben szamański

bottom of page