top of page
Kapela ze wsi Warszawa_Mercedes_Peon_1[1

Kapela ze Wsi Warszawa

Mercedes Peon

Kapela ze Wsi Warszawa & Mercedes Peon  [Polska/Hiszpania]

Spotkanie jednej z najsłynniejszych grup polskiego folku i wybitnej artystki z hiszpańskiej Galicji owocuje fascynującymi efektami artystycznymi.

Na wielki finał festiwalu artyści zaprezentują program będący efektem trwającej blisko trzy lata muzycznej znajomości – wspólne kompozycje z zapowiadanego na jesień nowego albumu Kapeli ze Wsi Warszawa i Mercedes Peón „Święto Słońca”.

Powołana do życia w 1997 roku Kapela ze Wsi Warszawa to dziś jeden z najważniejszych zespołów na europejskiej scenie muzyki etnicznej. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli i symboli polskiego folku. Instrumentarium grupy jest tradycyjne (skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy), ale brzmienie zupełnie nowoczesne. Każde wydawnictwo zespołu to nowe artystyczne eksperymenty i fuzje orbitujące wokół korzennej muzyki szeroko pojmowanego obszaru Mazowsza.

Ich fonograficznym debiutem była spontaniczna i pełna radości muzykowania płyta „Hopsasa” z 1998 roku. Międzynarodowe sukcesy przyszły wraz z wydaniem drugiego albumu „Wiosna Ludu” z 2002 roku. Od tego czasu zespół grywa na najważniejszych festiwalach, a jego nowe dokonania oczekiwane są przez sympatyków w wielu krajach świata. Ostatnim z nich jest jak dotąd płyta „Nord” z 2012 roku, nagrana we współpracy m.in. z członkami słynnej szwedzkiej grupy Hedningarna.

Mercedes Peón to jedna z najważniejszych postaci hiszpańskiej sceny world music. Jej niezwykle energetyczne występy to pokaz prawdziwej wirtuozerii – dzięki wykorzystaniu loopów, sampli, własnego głosu i wielu instrumentów artystka buduje na scenie fascynujące ściany dźwięku. W dyskografii ma kilka świetnie przyjmowanych autorskich płyt. Wspólnie z Kapelą ze Wsi Warszawa kreuje nowy muzyczny świat.

Członkowie:
Mercedes Peón - śpiew, elektronika
Magdalena Sobczak-Kotnarowska - śpiew, cymbały
Sylwia Świątkowska - śpiew, skrzypce, fidel płocka
Ewa Wałecka - skrzypce, śpiew
Piotr Gliński - baraban, perkusjonalia
Paweł Mazurczak - kontrabas
Maciesz Szajkowski - bębny obręczowe, perkusjonalia
Miłosz Gawryłkiewicz - trąbka

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page