Kapela Maliszów [Polska]
Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Do Krakowa przyjeżdżają by przedstawić materiał ze swej nowej, gorąco wyczekiwanej płyty.
Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza oraz jego dzieci – Kacpra i Zuzannę. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii
Odnosili sukcesy zdobywając w 2013 roku I miejsce oraz nagrodę publiczności – Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie oraz pierwsze miejsce na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu. W roku 2014 wystąpili w konkursie na festiwalu Nowa Tradycja, budząc zarówno entuzjazm publiczności, jak i uznanie jurorów. Kapela zyskała druga nagrodę, a Kacper Malisz otrzymał nagrodę specjalną Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty. W tym samym roku grupa zdobyła I miejsce na festiwalu Mikołajki Folkowe, a Jan Malisz III miejsce w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
Wiosną 2015 roku w studiach nagraniowych Polskiego Radia zrealizowali szesnaście utworów, które znalazły się na świetnej debiutanckiej płycie zatytułowanej „Mazurki Niepojęte”. Nagrania te w pełni ukazują wspaniałość i oryginalność propozycji kapeli. Organiczną, porywającą i nierozerwalną całość tworzą tu z jednej strony tradycyjne tematy, a z drugiej – autorskie kompozycje. W ostatnich latach artyści z sukcesami koncertowali poza granicami kraju, m.in. na prestiżowym festiwalu Womad oraz na egzotycznym Rainforest World Music Festival w Malezji.
Druga płyta powstawała wiosną tego roku w studiach Polskiego Radia. Wydaje się ona być zarówno krokiem do przodu w budowaniu muzycznej estetyki, jak i krokiem w głąb, w odnajdywaniu własnej wrażliwości. To bowiem muzyka zarówno wyrafinowana i wirtuozerska, jak też uduchowiona, momentami niemal medytacyjna. To będzie fonograficzne wydarzenie.
Warto dodać, że Kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak skrzypce, basy, lira korbowa , nyckelharpa, fujarki i wiele innych.
Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.