top of page
Bukowianie_2.jpg

Bukowianie  [Polska]

 

Muzyka zespołu BUKOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej niewątpliwie wyróżnia się w swym brzmieniu i interpretacji za sprawą słynnej skrzypaczki Bronisławy Dziadoń-Koniecznej (1894-1968), która dziś stanowi wzór do naśladowania dla młodego pokolenia podhalańskich muzykantów.

Bukowina Tatrzańska to jedna z kilku wsi należących do Skalnego Podhala, bezpośrednio przylegająca do najwyższego masywu karpackiego jakim są Tatry. To wyjątkowe położenie sprawiło, że wyrośli tu ludzie twardzi, dumni i wyczuleni na piękno przyrody. Również kultura kształtowana tu przez wieki jest wyjątkowa i niepowtarzalna w tym i muzyka, która prawie w niezmienionej formie utrzymuję się w Bukowinie od ponad stu lat.

Tradycyjna muzyka Skalnego Podhala trwa i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie nie za pośrednictwem zapisu nutowego lecz bezpośredniego przekazu (ze słuchu) starsi młodszym. Ważnym elementem jej oryginalności jest pielęgnowanie jej w poszczególnych rodach muzykujących, gdzie niejednokrotnie w 4 i 5 pokoleniu kultywowane są rodzinne tradycję muzyczne ze specyficzną manierą wykonawczą charakterystyczną dla danej wsi czy rodu.
 

Muzyka tradycyjna Skalnego Podhala. (Skrzypce, basy, złóbcoki, dudy, piszczałki, trombity).

Skład: Bartłomiej Koszarek, Marek Majerczyk, Jan Kuchta, Łukasz Górnik, Łukasz Babiarz, Michał Kossek.

Artyści wzięli udział w festiwalu w 2019 roku.

bottom of page