top of page
kapela_brodow_muzikaim_1.jpg

Kapela Brodów  [Polska]

W odmienionym składzie, jak zawsze fascynujący, klasycy polskiego folku sięgają do inspiracji żydowskich przechowanych w polskiej tradycji.

Kapela Brodów powstała w 1992 roku. Na czele zespołu od samego początku stoi Witold Broda, artysta związany z inną legendą polskiej sceny muzyki interpretowania tradycji – Bractwem Ubogich. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Artyści zachowują oryginalne maniery wykonawcze, a w przypadku muzyki religijnej właściwy jej tematyce kontekst. Ale też, chlubiąc się swym indywidualizmem, przyznają: „nie tyle cytujemy, ile opowiadamy tę samą co przed wiekami historię”.

W 2001 roku Kapela Brodów wydała debiutancką płytę „Pieśni i melodie na rozmaite święta”, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku. Świetnie przyjmowano też ich kolejne, równie znakomite albumy: „Kolędy i inne pieśni”, „Pieśni Maryjne”, „Tańce polskie”, „Pieśni do Świętych Pańskich”. Najnowszy album „Muzikaim” to przejmujące poszukiwanie wątków żydowskich w polskiej muzyce tradycyjnej.

Sam Witold Broda przyznaje, że utwory, które złożyły się na najnowsze wydawnictwo jego zespołu, wzięły się z włóczęgi po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów IS PAN, autorów znanych i nieznanych. Jak mówi: „Kolberg notował melodie żydowskie sporadycznie. Na tysiące zapisanych znajdziemy ich kilkanaście. Zbierałem te motywy, sklejałem okruchy. Taka mogła być muzyka żydowska na wsiach w przedwojennej Polsce”.

Członkowie:
Witold Broda
- skrzypce
Iwona Sojka - skrzypce
Marta Maślanka - cymbały
Jacek Mielcarek - klarnet, saksofon, tarogato
Jakub Mielcarek - kontrabas
Antol Broda - basy

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page