top of page
Kayhan_Kalhor__Ali.png

Kalhor

Fard

Pomianowska

Kalhor/Fard/Pomianowska  [Iran/Polska]

 

Wybitni irańscy artyści zaproponują nam muzyczną, kulturową i duchową podróż do źródeł tradycji perskiej. Kayhan Kalhor, absolutny mistrz gry na kemencze koncertować będzie wspólnie z grającym na perskim santurze Ali Bahrami Fardem. Gościem tego koncertu będzie Maria Pomianowska. Koncert będzie zatem okazją do spotkania dwojga znakomitych artystów grających na fidelach kolanowych – z Iranu oraz Polski.

Kayhan Kalhor uznawany jest za ambasadora irańskiej sceny muzycznej. To światowej sławy wirtuoz gry na kemancze – tradycyjnym, perskim instrumencie strunowym, wpisanym na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Artysta trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy (w tym roku otrzymał nagrodę jako członek Silk Road Ensemble za najlepszą płytę w kategorii world music), kultywujący tradycje przodków, wychodzący naprzeciw nowym, artystycznym wyzwaniom. Uwielbia improwizację, chętnie angażuje się w międzynarodowe projekty artystyczne.  Nagrywał wspaniałe płyty z takimi artystami jak Mohammad-Reza Shajarian, Erdal Erzincan, z wybitnym zespołem Ghazal. Od lat jest członkiem Silk Road Ensemble, prowadzonego przez Yo-Yo Ma, nagrywał z Kronos Quartet. Komponował muzykę dla filmu i telewizji. Współpracował z Osvaldo Golijovem przy nagrywaniu soundtracku do filmu „Młodość stulatka” Francisa Forda Coppoli.

Urodzony w Sziraz Ali Bahrami Fard jest jednym z mistrzów gry na santurze, obdarzonym wybitną techniką i jakością brzmienia. Był współtwórcą kwintetu Santour Navazan, koncertuje m.in. z  Baran Ensemble, Iran Zamin Ensemble. Komponował muzykę do filmu, teatru i telewizji. Jest autorem książek i esejów o muzyce irańskiej.

Maria Pomianowska to doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, rekonstruktorka instrumentów zapomnianych i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Grająca m.in. na zrekonstruowanych suce biłogorajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie, m.in. z takimi artystami jak: Borys Griebienszczikow, Ram Narayan, Fazal Qureshi, Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba, Ian Gillan. Muzykę polską wielokrotnie prezentowała na dworze cesarskim Japonii. Wydała ponad 20 autorskich płyt. Ciekawym punktem wspólnym artystycznych karier Pomianowskiej i Kalhora jest to, że ukończyli studia w specjalności gra na wiolonczeli  i mają na swym koncie współprace z najwybitniejszym wiolonczelistą naszych czasów legendarnym YoYoMa.

W koncercie udział bierze także Aleksandra Kauf absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Artystka od kilku lat prowadzi czynną działalność koncertową Brała również udział w projektach artystycznych Marii Pomianowskiej w Indiach, Chinach, Korei, Rosji oraz na Litwie.

Artyści wystąpili na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page