top of page
kalascima.jpg

Kalascima  [Włochy]

 

Żywioł włoskiej tradycji z Salento, regionu Puglia w południowo-wschodniej części Włoch, zestawiony z nowoczesnymi brzmieniami. Podobno nazwa zespołu wywodzi się z lokalnego dialektu i jest połączeniem w jedno słów „dobry” i „zły”.

Od kilku już lat o jakości muzycznej propozycji grupy przekonuje się publiczność w wielu krajach świata. Zespół koncertował bowiem nie tylko w kilku krajach europejskich, ale również w Australii, Ekwadorze, Izraelu, Japonii czy Stanach Zjednoczonych..

Ich styl opisywany jest jako połączenie elementów muzyki tradycyjnej (ze szczególnym uwzględnieniem tarantelli), world music, ale i indie folku, szeroko pojętej alternatywy i muzycznej psychodelii. Oryginalność stylu potwierdzają płyty zespołu „Santa Maria Del Foggiaro” oraz „Psychedelic Trance Tarantella”. W nagraniu tej drugiej gościnnie wziął udział ceniony włoski pianista i kompozytor Ludovico Einaudi. Płyta ta zdobywała znakomite recenzje i plasowała się wysoko na prestiżowych listach bestsellerów muzyki świata takich jak World Music Chart Europe czy amerykańska World CMJ Radio Chart.

Kalàscima miesza dawną tradycyjną rytualną muzykę taneczną taranta z nowoczesnymi elektrycznymi i elektronicznymi rozwiązaniami. Wybuchowa, energetyczna, urzekająca Kalàscima wykorzystuje  w swej twórczości wielu fascynujących, oryginalnych lokalnych instrumentów takich jak dudy, tradycyjne flety czy organetto – często wykorzystywany włoski instrument folkowy, bliski akordeonowi. Brzmienie zespołu wzbogaca również spektakularnie szeroki wachlarz instrumentów perkusyjnych z całego świata, wśród których są m.in. riq czy darbouka. Do tego mocne, wyraziste harmonie wokalne i brzmienie nowoczesnych instrumentów, takich jak gitara basowa czy looper, pozwalający na transowe zapętlanie niektórych motywów muzycznych.

To, co dawne uświęcone tradycją spotyka się tu z tym, co nowoczesne, a w efekcie, jak mówią sami artyści, otrzymujemy muzykę wybuchową i trans folkową.

Zespół tworzą:
Riccardo Laganà
– bębny, tamburyn, głos
Luca Buccarella – organetto
Massimiliano De Marco –  gitara, mandolina, irlandzkie buzuki, ukulele
Federico Laganà – bębny ramowe, cajon, darbuka, chórki
Riccardo Basile –  bas, chórki, live electronics
Aldo Iezza – dudy, podwójne flety kalabryjskie, tin whistle, flet, xaphoon

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page