top of page
Jorgos_Skolias__Antonis.png

Jorgos i Antonis Skolias  [Polska/Grecja]

 

Rewelacyjna rodzinna kooperacja przynosząca odświeżającą własną wizję muzyki lekceważącej wszelkie gatunkowe ograniczenia, swobodnie czerpiącą z natchnień muzyką folkową czy tradycyjną – szczególnie grecką, ale i z innych okolic Europy, a także jazzu. Wybitny polski wokalista i jego niemniej utalentowany syn na perkusji i instrumentach perkusyjnych, proponują słuchaczom ugruntowaną w rytmie, transową, a jednocześnie śpiewną i melodyjną muzykę.

Kolos to nazwa duetu a także tytuł płyty śpiewającego Jorgosa i Antonisa grającego na perkusji. Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski skomponowany, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

Jorgos Skolias to wybitny wokalista, autor muzyki i tekstów. Improwizator. Opracował autorską technikę śpiewu wielogłosowego (harmonicznego). Od wielu lat, jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny około jazzowej, znany też publiczności bluesowej, rockowej, folkowej. Śpiewał m.in. w zespołach Krzak, gościnnie z Dżemem czy Leszek Winder Blues Forever, ale też z Basspace Witolda Szczurka, Osjanem, Young Power czy Pick Up Formation. Pierwszą własną płytę, „Zulu", nagrał w duecie z Radosławem Nowakowskim. Później współpracował też m.in. z Bronisławem Dużym, Apostolisem Antymosem, Bogdanem Hołownią, zespołami Tie Break i Cracow Klezmer Band. Z braćmi Marcinem i Bartłomiejem Olesiami stworzył gorąco oklaskiwane trio Sefardix, które ma na koncie dwie płyty (m.in. tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2013).

Antonis Skolias koncertował  m.in. z Bronisławem Dużym, Grzegorzem Kapołką, Dariuszem Ziółkiem, Mr Krime, zespołem Vladimirska. Współpracuje z teatrami w Szczecinie i Lublinie. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych oraz słuchowisk. Założył i prowadzi zespół Amusing Companions.

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page