top of page

Jorgos Skolias & Bronek Duży  [Polska]

 

Koncert duetu: 29.07.2005, 18:00, Barbakan

Koncert solo – Jorgos Skolias: 28.07.2005, 22:15, Rotunda

Stylu zespołu nie da się zakwalifikować do konkretnej kategorii muzycznej. Jest syntezą różnych gatunków muzycznych, w których najważniejsza jest inspiracja folklorem, jego różnorodną rytmiką i kolorytem. W muzyce duetu znajdujemy nastrój bluesa, balladową narrację, wokalną, soulową ekspresję, podpartą rytmiczną pulsacją puzonu.

 

„Projekt duetu Jorgos Skolias – Bronek Duży zawiera zupełnie nieprawdopodobną muzykę. Trudno tu mówić o konkretnej stylistyce, odniesieniach gatunkowych czy konkretnym muzycznym profilu. Słowem: pełna otwartość, tak formalna, jak i koncepcyjna, żadnych ograniczeń, pełna spontaniczność, swobodna improwizacja (…), inspiracja korzenną muzyką etniczną, rdzennym, niemal pierwotnym folklorem, który staje się jakby ramą dla różnorodnych, acz zdecydowanie improwizatorskich poczynań...”

[Andrzej Winiszewski, „Jazz Forum”]

 

Jorgos Skolias – wokalista, kompozytor; muzyk poszukujący nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego z muzyce, ale również inspiracji w domenie bluesa, jazzu, rocka i w muzyce etnicznej: od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne, w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów). Rodzice Jorgosa byli greckimi uchodźcami politycznymi; wychował się w wielonarodowym i kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Współpracował z zespołami: Nurt, Grupa 111, Spisek Sześciu, z jazz-rockową formacją Krzak, również z Osjanem i Young Power. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim, zespołami Tie Break, Pick Up, Free Cooperation, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.

 

Bronisław Duży – instrumentalista, aranżer, kompozytor (15 lat na scenie jazzowej), absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Stosuje techniki gry na puzonie wychodzące daleko poza możliwości instrumentu. Uhonorowany stypendium im. K. Komedy; przez lata na szczycie organizowanej przez „Jazz Forum” ankiety 'Jazz Top' w kategorii puzonu. Współpracował z formacjami: Sesja 80, Free Cooperation, Pick Up, Twinkle Brothers, Irek Dudek – Blues Band i Symfonic Blues, Young Power, Priest and Big Cork, a także z Jorgosem Skoliasem i Bogdanem Preczem.


bottom of page