top of page
Jojo_Abot.jpg

Jojo Abot  [Ghana / USA / Dania]

 

Swą fascynująca muzykę tworzy przemierzając kontynenty i dzieląc swój czas pomiędzy Akrą, Kopenhagą i Nowym Jorkiem. To Jojo Abot, urodzona w Ho w Ghanie, a mieszkająca aktualnie w metropolii nowojorskiej, jedna z najciekawszych dziś i  najbardziej obiecujących artystek na scenie muzyki inspirowanej tradycjami afrykańskimi.

Jej zaistnienie na światowej scenie muzycznej oznacza pojawienie się ekscytującego nowego talentu i = proponowanego przez nią – nowego brzmienia. To bowiem twórczość, która czerpie swe najgłębsze natchnienia z tradycji afrykańskiej, ale inspiruje się też współczesną muzyką  taneczną, r&b, latino, innymi stylami. Jojo Abot łączy w swej twórczości to, co najlepsze z wielu światów. Jej twórczość jest ekscytującym kulturowym tyglem, oryginalną i porywającą fuzją wielu gatunków.

Hipnotyczna, namiętna, ujawniająca niezwykłą wrażliwość – takie określenia przychodzą do głowy słuchaczom, którzy po raz pierwszy mają kontakt z muzyką Jojo Abot. Ta niezwykła wokalistka z Ghany przykuwa uwagę fanów na całym świecie swoją eksperymentalną mieszanką elektroniki, afrobeatu, soft jazzu, neo-soulu, house i reggae. Na jej pierwszym maxi-singlu „Fyfya Woto”, usłyszeć można inspiracje muzyką Thandiswa Mazwai, Savage Rose, Seeed, Lucky Dube czy Simphiwe Dana. Emocje, które towarzyszyły artystce podczas przygotowywania tego wydawnictwa, koncentrowały się wokół kwestii praw kobiet, ich praw do decydowania o swym losie. To jej forma protestu przeciwko narastającej przez pokolenia opresji wobec kobiet, ograniczeń, którym są poddawane także w rodzinach. Krążek „Fyfya Woto” został wyprodukowany w Danii przez Jonasa Rendbo, a jego wydanie częściowo sponsorowane było przez Fundusz Kulturowy Ghana – Dania.

Jojo Abot wystąpiła w Polsce po raz pierwszy, a wyjątkowej wokalistce towarzyszył jej duński zespół.

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page