top of page
Joanna_Sowiska_2_thumb.jpg

Joanna Słowińska - Polesie  [Polska]

 

Polesie – artystyczna podróż Joanny do rodzinnych źródeł; premierowy koncert inspirowany motywami pieśni obrzędowych wschodniego pogranicza współtworzony przez doborowych instrumentalistów sceny improwizowanej w aranżacjach Stanisława Słowińskiego – laureata Grand Prix międzynarodowego konkursu Jazz Juniors 2015.

Pragnienie uczestnictwa w kulturze dawniejszej niż sięga moja pamięć. Wyobrażony kraj, wspomnienie niemożliwe, zarazem intensywne. Powrót pieśnią po zerwanym moście.

[Joanna Słowińska]

Joanna Słowińska to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości. Fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego. Występuje m.in. z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów, z formacją Stanisław Słowiński Quintet i z grupą Muzykanci. Koncertowała w większości krajów Europy, w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Ameryce Południowej (WOMAD Festival Chile), w Azji (Gruzja, Korea Południowa). Jej kolejne solowe płyty: „Live in Alchemia” (2005) oraz „Możesz być” (2007) znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album „Możesz być” zdobył ten prestiżowy tytuł. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2004), Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Superjedynek TVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.


Projekt tworzą:

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce, bęben obręczowy
Stanisław Słowiński – skrzypce, opracowanie muzyczne
Justyn Małodobry – kontrabas
Dawid Fortuna – instrumenty perkusyjne
Max Olszewski – instrumenty perkusyjne
Zbigniew Szwajdych – trąbka

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page