Joanna Słowińska - Archipelag_2 [Polska]
Joanna Słowińska - jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości, fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.
Nie boi się nowych wyzwań i artystycznych eksperymentów; współpracowała m.in. z Jarosławem Besterem, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, komponował dla niej Zygmunt Konieczny.
Z projektami autorskimi i z grupą Muzykanci koncertowała na prestiżowych scenach i festiwalach w większości krajów Europy (m.in. WOMAD UK), w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Ameryce Południowej (WOMAD Chile), w Azji (Gruzja, Korea Południowa). Jej kolejne solowe płyty: „Live in Alchemia” (2005) oraz „Możesz być” (2007) znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album „Możesz być” zdobył ten prestiżowy tytuł. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2004), Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Superjedynek TVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.
"Archipelag_2" to zapowiedź nowej odsłony projektu i jesiennej, skandynawskiej trasy koncertowej. Zderzenie pierwotnej energii wokalnej z brzmieniem elektronicznym i instrumentami akustycznymi. Teksty współczesne i tradycyjne. Kompozycje autorskie i obrzędowe, polskie i słowiańskie pieśni rytualne.
"Archipelag_2" to również echo innych europejskich kultur. Koncert współtworzą doborowi muzycy sceny etno oraz muzyki improwizowanej i jazzowej. Tym razem gościem specjalnym artystki będzie Outi Pulkkinen z Finlandii, którą na festiwalu usłyszymy także w autorskiej kreacji.
Outi Pulkkinen jest najbardziej znana jako artystka eksperymentująca z głosem i znawczyni fińskiego folku. Także grająca na tradycyjnym instrumencie smyczkowym jouhikko. Zgłębia wielowiekową tradycję pieśni runicznych. Z drugiej strony proponuje współczesną formę łączącą ruch i mowę z improwizacją muzyczną i wokalną. Na festiwalu zaśpiewa z triem Pulkkinen-Räss-Sadovska.
Projekt – w różnych odcieniach obsady wykonawczej – prezentowany z sukcesem m.in. w ramach festiwalu WOMAD Chile (2017) i na scenach wielu festiwali world music (m.in. w Gruzji, w Niemczech, w Czechach, we Włoszech i na Ukrainie).
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.