top of page
Joachim_Mencel_Quintet_Artisena_photo_Ja

Joachim Mencel Quintet [Polska]

 

Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.

Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych Wśród utworów jest m.in. polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja z brzmieniami nowoczesnego jazzu.

W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet Artisena w wydawnictwie For Tune; kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej. Koncert Joachim Mencel Quintet - Artisena dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim, którzy kochają muzykę tradycyjną. 

 

Joachim Mencel – fortepian i lira korbowa

Weronika Plutecka – skrzypce

Gabriel Niedziela – gitara

Paweł Wszołek – kontrabas

Szymon Madej – perkusja

Artyści wystąpili na festiwalu w rpku 2019. 

bottom of page