top of page
InFidelis-fot.-Bartek-Muracki-9433-1024x

Infidelis  [Polska]

 

Zjawiskowy duet instrumentalny, łączący autorską wypowiedź i własną muzyczną estetykę z inspiracjami płynącymi z muzyki tradycyjnej. Fundamentem brzmienia zespołu jest współpraca dwóch, zrekonstruowanych przed kilkunastoma laty, polskich ludowych instrumentów: fideli płockiej i suki biłgorajskiej.

InFidelis znaczy NieWierne, wyznacza też nieskrępowane pole poszukiwań i interpretacji ‘na sposób skrzypcowy’. Zespół utworzyły Helena Matuszewska i Marta Sołek. Czerpią z tradycji, ale dalekie są od powielania schematów. W ich graniu suka biłgorajska i fidel płocka na scenie spotykają się z looperem. Repertuar duetu jest inspirowany melodiami ludowymi z całej Polski – tymi znalezionymi w dziełach Oskara Kolberga i tymi zasłyszanymi na własnym podwórku. InFidelis nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. To nie muzyka korzeni, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań. Taką też muzykę przyniósł przepiękny ubiegłoroczny dwupłytowy album zespołu „Projekt.Kolberg”. Pierwszy krążek wypełniła muzyka duetu, na drugim znalazł się film animowany z muzyką napisana przez InFidelis.

Obie członkinie zespołu mają wykształcenie muzyczne. Folkowe doświadczenia zdobywały m.in. we współpracy z Maria Pomianowską. Obie grają też w zespole Same Suki, który przed czterema laty otrzymał na festiwalu Nowa Tradycja nagrodę specjalną. W 2013 ukazała się jego płyta „Niewierne”.

Marta Sołek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli. Była pierwszą studentką jedynego w Polsce wydziału muzyki etnicznej prowadzonego przez Marię Pomianowską. Współpracowała też m.in. z zespołami Arcus Poloniae, Mosaic, Cicha & Spółka. Helena Matuszewska jest absolwentką UMFC w Warszawie, w klasie skrzypiec. Współpracuje również z zespołami Naneli Lale, Lans Makabr i Arcus Poloniae.

W grudniu ubiegłego roku zespół InFidelis zdobył drugą nagrodę w konkursie Scena Otwarta na festiwalu Mikołajki Folkowe. Również druga nagrodę otrzymał w maju bieżącego toku w konkursie na festiwalu Nowa Tradycja. Podczas tegorocznej Nowej Tradycji zwyciężył też w plebiscycie publiczności „Burza braw”.

Zespół tworzą:

Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper
Marta Sołek – fidel płocka, suka biłgorajska

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page