Homayoon [Iran]
Zespół przedstawia mistyczną muzykę, opartą na tradycjach sufickich oraz na poezji największego poety tego kręgu, mistyka, znanego światu jako Rumi (Dżalal ad-Din Muhammad ar-Rumi). Poezje, przywoływane w oryginalnym języku perskim, znajdują dopełnienie w brzmieniu instrumentów takich jak ney (flet), tar i setar (instrumenty strunowe szarpane), daf (bęben ramowy) i tombak (drewniany bęben). Tworzą klasyczną perską muzykę, osadzoną w tradycji sufickiej.
Najlepiej znany w Polsce jest grający na neyu Mohammad Rasouli. Jest on góralem z północnego Iranu (okolice Gorganu). Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego (1972r.). Ukończył Akademię Muzyczną w Teheranie. Studiował grę na neyu, tarze i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie, uczył też gry na neyu w szkołach muzycznych w Teheranie i Gorganie. W Polsce mieszka od 2004 roku. Występował wspólnie m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Łódzką i Katowicką, Sinfonia Baltica. Stworzył grupę PersoPolish, do której zaprosił polskich i irańskich muzyków. Nagrał album „Ney. Solo Persian Classical Music”. Zagrał też na płytach „Chopin na 5 kontynentach” Marii Pomianowskiej oraz „Siedem pieśni Marii” – skomponowanej przez Bartłomieja Gliniaka, współpracował z Kayah i jej Transoriental Orcherstra. Brał udział w realizacji ścieżek dźwiękowych do filmów „Szukałem was”, „Wino Truskawkowe” (muzyka Michał Lorenc) czy „Trick” (muzyka Paweł Mykietyn). Regularnie prowadzi warsztaty perskiej muzyki, koncentrując się na poezji sufickiej. Koncertuje z zaproszonymi artystami i prowadzi warsztaty w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.
Mehran Mehrnia, urodzony w Hamadanie, gra na tarze i setarze (klasyczne perskie instrumenty strunowe szarpane). Jego mistrzem był słynny Mohammad-Reza Lotfi. Grupę Homayoon założył w 1991 roku. Prowadził badania nad starymi melodiami i pieśniami, jest autorem wielu artykułów, wykłada w teherańskim konserwatorium. Regularnie koncertuje w Iranie i krajach europejskich.
Tayeb Emamgholi urodził się w Sanandadż w Iranie. Grę na dafie rozpoczął w wieku pięciu lat. Współpracował ze uznanymi kompozytorami takimi jak Ustad Ahmad Pejman, Fariborz Lachini, Nasir Razzazi oraz wokalistami takimi jak Ostad Seddigh Tarif, Hess al din Seraj, Hurvash Khalili, Ghasem Rafati. Nagrał jedną autorską płytę.
Grający na tombaku Omid Samari uzyskał wykształcenie w Akademii Muzycznej w Teheranie. Jest specjalistą w grze na instrumentach perkusyjnych. Współpracuje z wieloma zespołami.
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.