top of page
hanba.jpg

Hańba! [Polska]

Grupę tworzy czterech muzyków z niemałym stażem w grupach folkowych, punkowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych. Wspólnie postanowili założyć zespół będący muzyczną prowokacją, a zarazem swoistym wehikułem czasu, przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski.

Ukrywają się pod pseudonimami. Zarówno ich ubiór, jak stylistyka i tematyka tekstów odwołują się do rzeczywistości lat trzydziestych XX wieku.

Hańba! znalazła się w gronie finalistów Konkursu Tuwimowskiego, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi, oraz ubiegłorocznej Nowej Tradycji, na której zdobyła nagrodę specjalną im. Czesława Niemena. Zespół, wykorzystując instrumentarium tradycyjnej kapeli podwórkowej, gra energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi. Członkowie zespołu korzystają z twórczości poetów międzywojennych(Tuwim, Brzechwa, Broniewski), tworzą też własne teksty.

Piszą o sobie: „Od 1926 roku Polska nasza miała być uzdrowiona i naprawiona. W sferze politycznej zaprowadzony miał być porządek, a w sferze społecznej nowe, godne życie. Minęło już lat siedem, a wciąż uczciwie pracującego człowieka ledwie stać na bochenek chleba, tem gorzej, jeśli na jego utrzymaniu jest głodna rodzina. Naruszane jest prawo, ośmieszana konstytucja. Osiągnięciami infrastruktury i technologii zasłonić się próbuje problemy maluczkich – Polska zaczyna powoli przypominać Włochy faszystowskie.

W roku 1931 kilkoro muzykantów postanawia założyć wspólnie Orkiestrę Zbuntowaną, której muzyka ma ganić jawny gwałt na demokracji oraz pocieszać tych owem gwałtem pokrzywdzonych. Której muzyka niesie wrzeszczącą krytykę niesprawnego ustroju, wytyka palcem jego absurdy oraz przede wszystkiem – pięść wymierza prosto w twarz Sanacji”.

Członkowie:
Andrzej Zamenoff
- banjo, śpiew
Wiesław Król - akordeon
Ignacy Woland - tuba, śpiew
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page