top of page
The_Gurdjieff_Ensemble.png

Gurdjieff Ensemble [Armenia]

 

Ceniony w  świecie zespół, który nawiązuje do artystycznych i filozoficznych idei słynnego ormiańskiego mistyka Georgija Gurdżijewa. Utwory zespołu sięgają korzeniami do ludowej i religijnej muzyki armeńskiej, greckiej, arabskiej, kurdyjskiej, asyryjskiej, perskiej i kaukaskiej.

Na wydanej w 2015 roku przez prestiżową wytwórnię ECM płycie „Komitas” grupa zmierzyła się z twórczością Komitasa Vardapeta – ormiańskiego kompozytora, etnomuzykologa, aranżera, wokalisty i księdza, uznawanego za ojca współczesnej muzyki z Armenii.

Grupa powstała, pod nazwą The Gurdjieff Folk Instruments Ensemble, w 2008 roku, powołana do życia przez ormiańskiego muzyka Levona Eskeniana. Jego celem było stworzenie autentycznie brzmiących, przygotowanych z etnograficzną świadomością, aranżacji fortepianowej muzyki G.I. Gurdżijewa i Thomasa de Hartmanna. W skład zespołu weszli czołowi instrumentaliści  z Armenii, grający na takich instrumentach, jak m.in. duduk, ney, saz, tar, kemencze, oud, kanon, santur, daf, tombak, dhol.  

Pierwszą płytą zrealizowaną dla monachijskiego ECM była wydana w 2011 roku „Music Of Georges I. Gurdjieff”. Od czasu jej wydania zespół występował na wyprzedanych koncertach i festiwalach w wielu zakątkach świata: w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Australii i Południowej Ameryce. Obecny profil zespołu to ormiańska muzyka dawna, średniowieczna i współczesna, świecka i sakralna, wykonywana na dawnych autentycznych instrumentach. Lider i założyciel formacji – Levon Eskenian to Ormianin urodzony w  Libanie. W połowie lat 90. powrócił do Armenii. Tam też ukończył konserwatorium. Studiował też w Austrii i we Włoszech.

Gurdijeff Ensemble ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Dutch Edison Award dla najlepszej płyty world music 2012 oraz Armenian National Music Award dla najlepszej płyty folkowej 2011.

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page