top of page
GroMarieSvidal_foto_IngvilSkeieLjones[1]

Gro Marie Svidal  [Norwegia]

Gro Marie Svidal należy do grona najwybitniejszych norweskich muzyków grających na hardingfele (Hardanger fiddle) – słynnych tradycyjnych norweskich skrzypcach.

Jej styl gry charakteryzuje się wyjątkową muzyczną energią oraz specyficznie odrębnym, indywidualnym tonem. Svidal angażuje w swoje granie wielkie emocje. Wykonuje przede wszystkim repertuar odwołujący się do lokalnej tradycji dwóch zachodnich okręgów Norwegii – regionów Sogn og Fjordane i Hordaland. Do tych tradycyjnych tematów artystka dodaje wyraźne elementy osobistej interpretacji.

Gro Marie jest też producentką, kompozytorką i tancerką. To wszechstronna artystka z ważnymi doświadczeniami w kręgu muzyki, tańca i teatru. Dzięki swemu talentowi i niepospolitym umiejętnościom, popartym wielką wrażliwością, zdobyła wiele nagród i stypendiów: pierwsze przed laty, jako młoda, debiutująca wykonawczyni, ostatnie całkiem niedawno, już jako dojrzała wybitna artystka: w 2014 roku została mistrzem kraju w grze na hardingfele. Jej muzyka kołysze się od zamyślonych i delikatnych dźwięków po sugestywne i potężne brzmienia. Podczas koncertów Svidal w rewelacyjny sposób nawiązuje kontakt z publicznością. Słuchacze reagują z entuzjazmem na jej wyrafinowaną, ale i spontaniczną muzykę. Artystka współpracuje z wieloma różnymi wykonawcami. Na horyzoncie współczesnej muzyki pozostaje przykładem twórcy znanego i powszechnie szanowanego dzięki swej otwartości, wiedzy i uczciwości.

Na koncie na udział w nagraniu wielu płyt – często jest zapraszana do współpracy przez innych wykonawców. Swój debiutancki solowy album „Hardingfele” nagrała w 2009 roku.

Artystka wystąpiła na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page