top of page
Gobe_Band_bandagobe-23[1].jpg

Gobe Band  [Węgry]

Węgierska scena muzyki folkowej jest kolorowa, ekscytująca i różnorodna. Niektórzy artyści lgną do oryginalnych dźwięków czerpiących ze współczesnych gatunków muzycznych, inni poszukują najgłębszych inspiracji wyłącznie w kontekście muzyki tradycyjnej.
 

Gobe Band pozostaje gdzieś pośrodku między dwiema skrajnościami. Jego członkowie w sposób oczywisty inspirują się wielką tradycją lokalnej muzyki, z drugiej zaś strony próbują dopisać do niej swój oryginalny, autorski rozdział.

Grupa powstała w 2007 roku. Jej członkowie wywodzą się spośród ówczesnych studentów muzyki ludowej na Akademii Muzycznej Ferenca Liszta w Budapeszcie. Od początku swej działalności natchnień poszukują w tradycji Transylwanii, Wojwodiny, ale też w wielkim świecie muzyki klasycznej, a także jazzu i rocka.

Publiczność, która miała już przyjemność słuchać Węgrów na żywo, dobrze wie, że z tej różnorodności powstaje zachwycający i wyrafinowany koktajl. Muzyka Gobe Band, lekko i przyjaźnie brzmiąca, porywająca słuchaczy do wspólnej zabawy, zbudowana jest ze ściśle powiązanych ze sobą elementów jazzu, bluesa, country, muzyki klasycznej z wątkami tradycji ludowych szeroko rozumianego Basenu Karpackiego. Ich piosenki, brzmiące atrakcyjnie na płytach w efekcie studyjnej obróbki dźwięku, podczas koncertu nabierają jeszcze mocy i spontaniczności. Można odnieść wrażenie, że koncerty grupy są taką samą przyjemnością dla publiczności, jak i dla artystów.

Ich najnowszy album, „Ez van!”, został opublikowany w marcu tego roku.

Członkowie:
Ádám Kiss-B.
- skrzypce, altówka, śpiew
Máté Vizeli - altówka, skrzypce, lutnia, gitara, tamburyn, śpiew
Mátyás Egervári - cymbały, tamburyn, flet irlandzki, flet, śpiew
Imre Csasznyi - altówka, bass tambura, śpiew
Márton Timár - bas, śpiew
Áron Czupi - perkusja, instrumenty perkusyjne, śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page