top of page

Jan Kmita

Maria Siwiec

Piotr Gaca

P. Gaca - J. Kmita - M. Pęzik - M. Siwiec - Kapela Lipców  [Polska]

18.07.2014 / piątek
Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva, Kraków, ul. Św. Wawrzyńca 12

17.30-19.00 / MAZURKI / polska muzyka tradycjna / warsztaty równoczesne
* warsztaty skrzypcowe – prowadzi: Jan Kmita
* warszataty śpiewacze – prowadzi: Maria Pęzik
* warszataty taneczne – prowadzi: Maria Siwiec
wstęp wolny / rezerwacje: crossroads.festival.krakow@rozstaje.pl

19.00-20.00 / K O L B E R G:  M U Z Y K A  Ź R Ó D E Ł / wstęp wolny
- koncert mistrzów: Piotr Gaca - skrzypce / Jan Kmita – skrzypce / Maria Siwiec – śpiew / Maria Pęzik – śpiew / Kapela Lipców [Polska]

22.00-02.00 / N O C  T A Ń C A / wstęp wolny

zabawa taneczna z udziałem mistrzów, uczniów, uczestników warsztatów i publiczności :)

Warsztaty skupione będą wokół motywów mazurkowych, które przedstawione zostaną zarówno w wersji wokalnej jak i skrzypcowej. Krótkie formy wokalne będą śpiewane z akompaniamentem skrzypiec i bębna, co stanowi ich naturalny kontekst wykonawaczy. Ułatwi to zrozumienie ich specyficznej rytmiki oraz da podstawę do grania ich na instrumentach oraz wyśpiewywania w postaci tzw. „wyrywasów”. Warsztaty będą również okazją do zapoznania się z charakterystyczną warstwą słowną „wyrywasów” oraz możliwością tworzenia własnych, wymyślanych na gorąco tekstów śpiewanych do nauczonych melodii. Swój udział w spotkaniu zapowiedziało również kilku bębnistów i harmonistów, którzy swoim zaangażowaniem i grą pomogą na tę jedną noc przenieść gorączkę wiejskich zabaw prosto w serce Kazimierza.


Jan Kmita – jeden z najwybitniejszych skrzypków tradycyjnych w Polsce. Mieszka w Przystałowicach Małych (mikroregion kajoków). Posiada w swoim repertuarze setki melodii mazurkowych, które gra w sposób unikatowy. Charyzmatyczna osobowość i niezwykła energia, przebija się przez każdą graną przez niego melodię. Grywał przez lata na wiejskich weselach.

Maria Siwiec – śpiewaczka z Gałek Rusinowskich – zna setki pieśni lokalnych, jest jedną z głównych śpiewaczek zespołu działającego we wsi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą.

Maria Pęzik – wybitna śpiewaczka i bębnistka - wraz z Marią Siwiec i zespołem „Gałcunecki” z Gałek Rusinowskich laureatka ‚Basztę’ w kategorii zespołów śpiewaczych Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Piotr Gaca – to wybitny skrzypek z Rdzowa (radomskie), zachowujący dawną technikę gry i archaiczny koloryt brzmieniowy. W latach 50 założył kapelę rodzinną Gaców z Władysławem (harmonia) i Janem (bębenek). Grywał też w składzie z basistą Leonem Rekiem i Józefem Papisem, skrzypkiem i bębnistą oraz z synem Stanisławem Gacą – harmonistą. Laureat wielu konkursów muzyki tradycyjnej (m.in. I Nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu).

Kapela Lipców to Tadeusz Lipiec - harmonia trzyrzędowa i Rafał Lipiec – baraban. Mieszkają w Wygnanowie, niedaleko Przysuchy (miejsce urodzenia Oskara Kolberga). Są mistrzami w swoim fachu; grają do tańca: mazurki, oberki, polki, współpracują z kajockimi skrzypkami takimi jak Piotr Gaca czy Jan Kmita.

bottom of page