top of page

G. Zamfir

Beethoven Academy Orchestra

Gheorghe Zamfir & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej  [Rumunia/Polska]


Rynek Główny - scena plenerowa, 26.07.2008 (sobota), godz. 20.30-22.00

 

Gheorghe Zamfir (Rumunia)
Wirtuoz fletni Pana, popularyzator niezwykłego instrumentu, rumuńskiej muzyki ludowej, a jednocześnie kompozytor i współtwórca muzyki do wielu hollywoodzkich produkcji filmowych (Piknik pod wiszącą, Dawno temu w Ameryce i in.), zdobywca 120 złotych i platynowych płyt, których nakład – jak dotąd – sięgnął 120 milionów egzemplarzy... 
Gheorghe Zamfir rozwinął i unowocześnił tradycyjny rumuński styl grania na fletni Pana i zmodyfikował sam instrument zwiększając w nim liczbę piszczałek z 20 do 22, 25, 28 i 30, poprzez to zwiększając jego diapazon i jednocześnie - dzięki wirtuozerskiej technice gry - uzyskując do 9. dźwięków z każdej piszczałki.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej (Polska)

Najmłodsza w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellen Kunst w Grazu. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W tym samym roku nagrana została pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX. Artystyczną i organizacyjną pieczę nad zespołem pełni od samego początku koncertmistrz Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek Roberta Kabary. Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego,  Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia – Wojciechem Pławnerem, Łukaszem Długoszem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Iwoną Sobotką, Małgorzatą Pańko, Rafałem Bartmińskim, Janem Krzeszowcem i innymi. Orkiestra nagrała dotychczas sześć płyt, między innymi dla wytwórni DUX Poland, Centaur Reccord USA, Le Foxx Music oraz Universal Music. Obecnie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej koncertuje w kraju i za granicą, realizując m.in. tourné promujące cykl B-9 z wszystkimi symfoniami L. Van Beethovena. Od marca 2008 orkiestra nawiązała współpracę z Michałem Dworzyńskim, który na zaproszenie zespołu przyjął funkcję pierwszego dyrygenta OAB.

 

bottom of page