top of page
Felix_Lajko_1_fot_GBOR_ERDLYI_1.jpg

Félix Lajkó Trio  [Serbia]

 

Oto uwielbiany przez publiczność na całym świecie, doceniany przez recenzentów wirtuoz skrzypiec. Olśniewająca technika tego artysty i radość grania sprawiają, że kto raz usłyszał jego muzykę, kto raz zobaczył jego koncert – ten z ochotą raz jeszcze spotka się z jego twórczością.

To Félix Lajkó, urodzony w Serbii światowej sławy węgierski wirtuoz skrzypiec. Redaktor naczelny prestiżowego magazynu, poświęconego muzyce świata, „Songlines Magazine”, Simon Broughton, napisał o nim i jego muzyce: „To jest niezwykle ekscytujące, mam wrażenie, że widzowie mogli poczuć, że podziwiają Paganiniego w XIX wieku”. Dodajmy, że Félix Lajkó jest nie tylko mistrzem improwizacji skrzypcowej opartej na tradycji, ale także wybitnym instrumentalistą grającym na węgierskiej cytrze.

Artysta dorastał w wieloetnicznym i wielokulturowym środowisku, wykorzystując jego wpływ na eksperymentowanie z muzyką i stworzenie własnego stylu. Fascynowała go muzyka kameralna i symfoniczna, ale prawdziwą pasją stał się folk – łączący w sobie trans i melancholię, tradycję i improwizację. Dziś Lajko patrzy na muzykę ponad stylistycznymi barierami. Bardziej interesuje go ekspresja, emocja, wrażenia, które może budzić dzięki sile swych instrumentów.  Elementy tradycji węgierskiej i bałkańskiej, klezmerskiej i romskiej łączy ze swoiście rozumianą wirtuozerią z pogranicza jazzu i filharmonii, a całość doprawia niemal punkową ekspresją.

Artyści wystąpili na festiwalu w roku 2019.

bottom of page