top of page

Laiko Felix  [Węgry]

 

niedziela 31.07 | 21.00 | PWST, ul. Straszewskiego 22 |

KONCERT JEDNEGO INSTRUMENTU

 

Laiko Felix urodził się w Jugosławii w 1974 roku. Od dziesiątego roku życia gra na cytrze od dwunastego - na skrzypcach. W trzy lata ukończył sześcioletnią szkołę muzyczną, czym zakończył swoją formalną edukację i zaczął koncertować.Grał jazz z Dresch Quartet, muzyke współczesną z węgierskim kompozytorem i pianistą Gyorgy Szabadosem, był członkiem Ensemble Ritual Nova Borisa Kovaca. Koncertował z Alexandrem Balanescu, Londyńczykiem rumuńskiego pochodzenia, Min Tanaką z Japonii, Noir Desir i Bobanem Markovicem. Koncertował m.in. w Budapeszcie, Pradze, Berlinie, Belgradzie, Paryżu, Bordeaux, Frankfurcie, Londynie, Edynburgu, Tokio, Bratysławie, Wenecji, Weronie, Wuppertalu, Monte Carlo, Dublinie, Oxfordzie.

 

Laiko Felix: "Moja muzyka opiera się na delikatności i kolorycie mojego instrumentu. Nie tworzę nowego gatunku muzycznego, piszę muzykę, improwizuję - podążam własną ścieżką. Nie widzę różnicy pomiędzy stylami muzycznymi i sposobami ich grania, więc improwizuję, gram muzykę ludową, klasyczną, rocka, blues i jazz".

 

W 2002 roku wydał płytę-składankę: "Felix" - podróż artysty nieustannie poszukującego nowych muzycznych znaczeń. Jest to również pierwszy album w którym występuje jako solista. Dwa lata później ukazał się album "7". Razem ze swoim trio (Antal Brasnyo na altówce, Ferenc Kurina na kontrabasie) zabrał nas w świat improwizacji i w podróż po muzyce klasycznej i jazzowej. W 2007 pojawił się kolejny album: "Remeny". W 2007 Lajko zagrał główną rolę w filmie "Delta" w reżyserii Kornela Mundruczo, nagrodzonego pierwszą nagrodą na Festiwalu Filmu Węgierskiego w 2008 roku. Sam Felix został nagrodzony za ścieżkę muzyczną. Film reprezentował współczesną kinematografię węgierska na festiwalu w Cannes w 2008 roku. Najnowszy album: "Z lasu" ukazał się w 2009 roku na Węgrzech i Serbii. Jest to już drugi album nagrany w lesie. Tym razem we współpracy z długoletnim partnerem Antalem Brasnyo, grającym na altówce. Codzienna praktyka (od wielu lat grają trzy, cztery godziny dziennie) owocuje niesłychaną harmonią wspólnych improwizacji.

 

Laiko Felix - skrzypce

Antal Brasnyo - altówka

bottom of page