top of page
ElidaAlmeida_LawsonDaku_252.jpg

Elida Almeida [Wyspy Zielonego Przylądka]

 

Wyspy Zielonego Przylądka przynoszą nam – jak się zdaje – kolejny brylant. Oto bowiem młoda i wielce obiecująca artystka, która ma szansę nawiązać wkrótce do dokonań  najwybitniejszych artystów z kraju, który dał nam wielką Cesarię Evorę.

Artystka zadebiutowała fonograficznie kilkanaście miesięcy temu dużą płytą zatytułowaną „Ora doci Ora margos” (Słodkie czasy gorzkie czasy), wydaną przez cenioną oficynę Lusafrica. Elida Almeida pokonuje traumy swego dzieciństwa na płycie przepełnionej ujmującymi melodiami i nowoczesnym, choć osadzonym w tradycji akompaniamentem. Śpiewa swe piosenki charakterystycznym ciepłym, młodzieńczym głosem.

Almeida urodziła się w 1993 roku w miejscowości Pedra Badejo w okręgu Santa Cruz. Dzieciństwo spędziła u dziadków na wsi. Po śmierci ojca musiała przenieść się z matką na wyspę Maio. Pomagała matce, która była uliczną sprzedawczynią, a jednocześnie uczyła się śpiewu w miejscowym kościele. Pierwszą piosenkę napisała ponoć jeszcze w czasach licealnych. Jej talent został szybko dostrzeżony i doceniony.

Artystka proponuje muzykę czerpiącą z klasycznych rytmów i gatunków wywodzących się z Wysp Zielonego Przylądka. Słyszymy tu rytmy batuku, funana i morny. A głos wokalistki czujnie wspierany jest przez subtelne aranżacje gitarzysty Hermaniego Almeidy. Na płycie świetnie dopełniają brzmienie całości: Alex Flores – akordeon, Diego Gomez – fortepian, Miguel Gomez – conga oraz Djessa i Samuel Cruz – cavaquinho (niewielki instrument strunowy spokrewniony z ukulele). „Ora doci Ora margos” odzwierciedla nadzieje i marzenia młodych mieszkańców Wysp Zielonego Przylądka chcących uciec od izolacji i stać się obywatelami świata.

Dynamiczny i rozkołysany styl młodej wokalistki znacząco różni się od tego, co zapamiętaliśmy z twórczości Cesarii Evory, ale przynosi przecież ten sam zachwyt. Przynosi też przejmujące, przepełnione szczerością przesłanie i urzekający wdziękiem oraz emocjami głos artystki, stawiającej pierwsze ważne kroki przed wielką publicznością.

Artystka wystąpiła na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page