top of page
el_naan.jpg

El Naán  [Kastylia, Hiszpania]

 

El Naan odwołuje się do najwybitniejszych i najsubtelniejszych tradycji muzyki kastylijskiej. Przenosi je jednak w świat współczesnej kultury i estetyki muzycznej. Członkowie zespołu z szacunkiem i uwagą podchodzą do własnego muzycznego dziedzictwa. Zarazem starają się jednak, by z pełną finezji i subtelności twórczością dotrzeć do współczesnego słuchacza.

Muzyka, oparta na tradycyjnych melodiach i brzmieniu instrumentów akustycznych, pozostaje ważnym świadectwem żywej inspiracji płynącej z tradycji. Subtelne wykorzystanie współczesnego, elektrycznego instrumentarium sprawia, ze twórczość zespołu jest pomostem rzuconym z przeszłości w przyszłość.

El Naán odwołuje się do najwybitniejszych i najsubtelniejszych tradycji muzyki kastylijskiej. Przenosi je jednak w świat współczesnej kultury i estetyki muzycznej. Członkowie zespołu z szacunkiem i uwagą podchodzą do własnego muzycznego dziedzictwa. Zarazem starają się jednak, by z pełną finezji i subtelności twórczością dotrzeć do współczesnego słuchacza. Muzyka, oparta na tradycyjnych melodiach i brzmieniu instrumentów akustycznych, pozostaje ważnym świadectwem żywej inspiracji płynącej z tradycji. Subtelne wykorzystanie współczesnego, elektrycznego instrumentarium sprawia, ze twórczość zespołu jest pomostem rzuconym z przeszłości w przyszłość.

Pochodzą z Palencii w samym sercu Kastylii. Odkrywają dziedzictwo arabskie, celtyckie żydowskie w muzycznych tradycjach Półwyspu Iberyjskiego. Prowadzą kastylijską muzykę folkową w XXI wiek. Starszych słuchaczy zachwycają odwołaniami  do tradycyjnej spuścizny lokalnej kultury, młodszych fascynują ich poetyckie i sugestywne teksty, dynamiczne, energetyczne i widowiskowe występy.

„Muzyka El Naán nie jest fuzją, ale muzyczną archeologią. Szukaliśmy cierpliwie – zarówno w DNA muzyki, na jej kulturowych skrzyżowaniach, jak i wewnątrz siebie – by stworzyć ten projekt. To tradycja przekształcona za pomocą emocji XXI wieku” – mówi Héctor Castrillejo, tekściarz i twórca video zespołu.

W ubiegłym roku ukazał się drugi album zespołu „Codigo de Barros”. Zyskał bardzo dobre recenzje, podobnie jak koncerty grupy. Pilar Sampietro z Mediterraneo Radio 3 – hiszpańskiej państwowej rozgłośni, powiedział: „To zespół, który zasługuje na to, by go posłuchać na żywo. Jeśli jesteś gdzieś w pobliżu, nie ulega wątpliwości, że powinieneś pójść koncert. Zobaczysz, że warto, zobaczysz, co można zrobić mając w sobie wiele miłości”. César Martín, organizator Demanda Folk Festival twierdzi zaś: „Prawie nikt inny nie robi z tradycyjną muzyką tego, co robi El Naán (...) Myślę, że są obecnie jedną z najbardziej interesujących propozycji muzycznych w Hiszpanii”. I jeszcze: „to nie tylko projekt muzyczny. Myślę, że jest to dla nich filozofia i styl życia”.

Zespół tworzą:
Carlos Herrero
– śpiew, bouzouki, kubańskie tres
Héctor Castrillejo – słowa, videokreator
César Díez – bas elektryczny
María Alba – śpiew, instrumenty perkusyjne
Adal Pumarabín – instrumenty perkusyjne
Javier Mediavilla – gitara elektryczna
César Tejero – saksofon

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page