top of page
Dikanda_2017_square.jpg

Dikanda [Polska]

 

Wielka żywiołowość, spontaniczność i muzykalność, błyskotliwe nawiązania do tradycji różnych kultur – i wiarygodność sceniczna, sprawiają, że Dikanda, funkcjonująca na folkowej scenie już od dwóch dekad, ma wielkie grono wielbicieli. Grono, które rośnie po każdym koncercie.

Choć z pewnością można zaliczyć zespół do grona klasyków polskiego folku, to chyba jeszcze goręcej niż w kraju jego koncerty przyjmowane są poza granicami. Na koncie artyści mają udane płyty, ich prawdziwym żywiołem są jednak, właśnie, przede wszystkim koncerty – a to dobra wiadomość dla festiwalowej publiczności.

W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W jej utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Swą debiutancką płytę, zatytułowaną „Muzyka czterech stron wschodu” wydała w roku 2000.

W swej dyskografii grupa ma dzisiaj siedem płyt – w tym DVD „Live in Zakopane”, nagrane w zakopiańskim Teatrze Witkacego. W dorobku: setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA). Artyści zdobyli także liczne nagrody, w tym tytuł Płyty roku od niemieckiego czasopisma Folker przyznany w 2005 roku albumowi „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest  relacją między artystami a publicznością.

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page