top of page
Debashish_Bhattacharya.png

Debashish Bhattacharya [Indie]

 

Jeden z najwybitniejszych dziś – i bardzo cenionych w świecie – przedstawicieli muzyki hinduskiej, Debashish Bhattacharya, jest prawdziwym mistrzem gry na indyjskiej gitarze. Prawdziwa pasja w muzykowaniu, doskonałe umiejętności techniczne, a zarazem duchowe aspekty jego twórczości sprawiają, że jest artystą powszechnie szanowanym.

W styczniu tego roku ukazała się najnowsza, znakomita płyta artysty zatytułowana znacząco „Hawaii To Calcuta” z podtytułem „A Tribute to Tau Moe” – dedykowana artyście, który spopularyzował hawajską gitarę w Indiach.

Pandit Debashish Bhattacharya, urodził się w 1963 roku w Kalkucie. Edukację muzyczną rozpoczął dzięki rodzicom, zanim jeszcze nauczył się czytać i pisać, występując w wieku 4 lat przed publicznością. W młodości pobierał lekcje od mistrzów indyjskiej muzyki klasycznej – legendarnego Brij Bhushan Kabra, zwanego ojcem klasycznej indyjskiej gitary, oraz Pandit Ajoy Chakrabarty – guru wielu współczesnych muzyków z Hindustanu.

Szybko dał się poznać jako artysta posiadający swój unikalny styl gry oparty na eksperymentach i doświadczeniach z brzmieniem indyjskich instrumentów takich jak: veena, sitar, sarod czy sarangi. Stał się także twórcą nowej szkoły gry na gitarze: Kolkata Gharana. W duchu tych eksperymentów Debashish zaprojektował i opatentował trzy wzory gitar: Chaturangui, Gandharvi i Anandi. Instrumenty te znacząco różnią się od ich pierwowzorów – gitary hawajskiej oraz klasycznej. Artysta zmienił m.in. pozycję strun melodycznych, dodał specjalne struny rezonujące, zmodyfikował także zasady strojenia.

Dzięki swojej niezwykłej postawie i determinacji wykształcił już ponad tysiąc uczniów. Jest autorem piętnastu solowych albumów, laureatem wielu wyróżnień i nagród (m.in. President of India Gold Medal, 1984; BBC Planet Award, 2005; nominacja do Grammy, 2009). W 2016 r. został nagrodzony prestiżową Songlines Music Awards: Asia & South Pacific. Współpracował w wielu indyjskich i międzynarodowych projektach z tak wybitnymi artystami jak Zakir Hussain i John McLaughlin (m.in. w projekcie Remember Shakti), U. Srinivas, Bob Brozman (świetna płyta „Mahima”).

Artysta wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.

stowarzyszenie_rozstaje_logo-biale_na_przezr.png

© Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie

bottom of page