top of page
Debalina__Folks_of_Bengal.png

Debalina & Folks of Bengal [Bengal]

 

Członkowie zespołu w błyskotliwy sposób przedstawiają motywy kultury i tradycji bengalskiej. Efektem jest pełen szlachetności, źródłowo brzmiący materiał muzyczny, który ma szansę zafascynować zarówno wytrawnych znawców world music, jak i słuchaczy stykających się po raz pierwszy z taką twórczością.

Na czele zespołu stoi Debalina Bhowmick z Kalkuty. Jest ona wykształconą w dziedzinie muzyki klasycznej bengalską wokalistką. Ze swoim tradycyjnym folkowym zespołem Folks Of Bengal występowała na całym świecie. Brzmienie Folks of Bengal budują instrumenty takie jak ektara, dotar, khamak, tabla.

Debalina będzie występować na festiwalu EtnoKrakow Rozstaje na czele pięcioosobowego zespołu, który współtworzyć będą: Rabi Mondal (aka Rabi Das Baul, fantastyczny wokalista, grający również na tradycyjnych instrumentach smyczkowych takich jak dotar i khamak), Anurup Mallik (wokalista specjalizujący się w muzyce tradycyjnej z Północnego Bengalu i Assam), Arpan Thakur Chakraborty (gra na instrumentach takich jak dotar i banjo) oraz Sandip Bag (gra na tabli i instrumentach perkusyjnych).

Choć Baulowie stanowią zaledwie niewielką część populacji bengalskiej, ich wpływ na kulturę Bengalu jest znaczący, od 2005 r. ich tradycja została ujęta na liście arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Zespół Folks of Bengal w swojej twórczości opiera się m.in. na tradycji Baulów, wędrownych śpiewaków głoszących pieśni pokoju i miłości, ale także tradycji Bahwayia, muzyki społeczności Północnego Bengalu i Juhmur i bahtiyali (pieśni wioślarzy).

Debalina występowała na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w ramach Copenhagen World Music Festival, Essouria Hadrat Festival w Maroku; współpracowała z takimi artystami jak Arnob z Bangladeszu czy Ale Moller ze Szwecji. Artystka ma na koncie pięć płyt. Jedna z nich znalazła się w pierwszej trzydziestce prestiżowej listy World Music Chart w 2014.

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2017 roku.

bottom of page