DagaDana [Ukraina/Polska]
„Meridian'68” – wydany wiosną tego roku, to już czwarty album w dyskografii zespołu DagaDana. Z jednej strony grupa zapędza się na nim najdalej w swych dotychczasowych poczynaniach – bo aż do Chin, z drugiej: nigdy nie była aż tak bliska tutejszym tradycjom – ukraińskiej i polskiej.
DagaDana powstała w 2008 roku. Powołały ją do życia: poznanianka Daga Gregorowicz i pochodząca ze Lwowa Dana Vynnytska. Niebawem dołączył do nich kontrabasista Mikołaj Pospieszalski. Od pewnego czasu za rytmiczne struktury odpowiadają wymiennie Frank Parker lub Bartosz Mikołaj Nazaruk. Istotą twórczości zespołu jest łączenie elementów kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki, ambitnej piosenki, avant popu czy etno /world music.
W roku 2010 ukazała się pierwsza duża płyta zespołu – „Maleńka”. Rok później wydano kolejną: „Dlaczego nie”. Ciekawym pomysłem była też następna, trzecia płyta zespołu, wydana przed dwoma laty „List do Ciebie”. W całości wypełniały ją wierze Janusza Różewicza (starszego brata Tadeusza i Stanisława), który zginął w czasie wojny. Członkowie zespołu dopisali muzykę do jego tekstów.
Najnowszy album – „Meridian'68” jest owocem kolejnych twórczych poszukiwań. Tym razem zespół zwrócił się wyraźniej niż wcześniej w stronę muzyki ludowej. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Warto zaznaczyć, że niezwykli muzycy ze Wschodu – Hassibagen (Mongolia) i Aiys Song (Chiny) pojawiają się gościnnie w wielu momentach na płycie.
Do chińskiej przygody nawiązuje także nazwa płyty. „68. południk to dokładny środek między Częstochową i Pekinem, czyli miejscami, w których nagrywaliśmy piosenki” – podsumowuje Dagmara Gregorowicz, członek i menadżer grupy DagaDana.
Zespół tworzą:
Daga Gregorowicz – śpiew, elektronika
Dana Vynnytska – śpiew, instrument klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, skrzypce, śpiew
Frank Parker / Bartek Mikołaj Nazaruk – perkusja, instrumenty perkusyjne
Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.