top of page
ChicoTrujillo.jpg

Chico Trujillo  [Chile]

 

Żywioł, ogień, muzyczny dynamit, a przy tym precyzyjnie przemyślane brzmienie i znakomita zabawa – na scenie i pod nią. Oto chilijska formacja Chico Trujillo, uważana dziś za jednego z najlepszych ambasadorów nowocześnie rozumianej południowoamerykańskiej cumbii.

To grupa, o której napisano, że jest najlepszym pretekstem dla wielbicieli rocka, aby pokochać cumbię i muzykę latynoską. Członkowie zespołu proponują bowiem prawdziwie rockową silę brzmienia, energię i dynamizm, ale mają do tego jeszcze niepowtarzalne, ujmujące rytmy, taneczne melodie i proponują bezpretensjonalną zabawę.

Chico Trujillo odkrywczo łączy oryginalne utwory i tradycyjną cumbię z wieloma innymi gatunkami, takimi jak bolero, ska, andyjski folk, bałkańskie rytmy, nawet hip-hop, reggae i rock. Powstaje z tego jedyna w swym rodzaju mieszanka. Określani są jaki pionierzy nurtu nazwanego Nową Chilijską Cumbią. Mocno osadzoną w rytmie z rewelacyjnym brzmieniem dynamicznej sekcji dętej.

Zespół powstał w 1999 roku w Villa Alemana w Chile. Założył go wokalista Aldo Enrique Asenjo Cubillos, znany jako „Macha”. Po dekadzie funkcjonowania w muzycznym undergroundzie Santiago ich gwiazda rozbłysła pełnym blaskiem – stali się jednym z najważniejszych zespołów w Chile.  Traktowani są ponoć niemal jako narodowy skarb. Uwielbiają ich wszyscy, jak to ktoś barwnie opisał: od taksówkarza do prezydenta. Są supergwiazdami, które nigdy nie opuściły swej rodzinnej dzielnicy. Ich kolejne płyty stają się bestsellerami, a koncerty wielkimi wydarzeniami.

Zespół występował m.in. na koncertach w ramach kampanii na rzecz praw rdzennych Indian Mapuche. Wystąpił także w programie festiwalu muzycznego Lollapalooza w Santiago i Chicago. Zyskuje także coraz większą popularność w Europie, w szczególności w Niemczech.

Jak wyjaśniają sami członkowie zespołu, Chico Trujillo potrafi połączyć to, co najlepsze w przeszłości z elementami globalnej kultury alternatywnej, jednocząc je w całość pod panamerykańską flagą cumbii. Ich muzyka to wymarzona ścieżka dźwiękowa na imprezę taneczną i wesele. Ich występy na żywo to niecodzienne spektakularne wydarzenie.

Aldo Asenjo "Macha" – śpiew

Michael Maglicchetti – gitara

Juanito Gronemeyer – perkusja
Rodolfo Fuica "Tio Rodi" – instrumenty perkusyjne
Sebastian Cabezas "Zorrita" – trąbka
Luis Tabilo – puzon
Leogildo Ruiz "Fela" – saksofon
Joselo Osses – bas
Patricio Quilodran "Pato" – multiinstrumentalista
Marco Beltrami "Paila" – instrumenty klawiszowe

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page