rozstaje2000vol2.png

Wydawnictwo Festiwalowe - CD ROZSTAJE 2000 vol. 2

 

ROZSTAJE 2000

Laureaci Małopolskiego Konkursu Muzyki Tradycyjnej

 

Kapela Tadeusza Szostaka-Berdy (Grand Prix ROZSTAJE 2000) - zespół wybitnego prymisty z Kośnych Hamrów, uhonorowany m.in. Nagrodą Oskara Kolberga, na festiwalach w Kazimierzu Dolnym i Zakopanem.

 

Pogórzanie (I Nagroda ROZSTAJE 2000) - kapela z Jastrzębi, działająca od 1968 roku, nagradzana w konkursach w Radziszowie (2000), Kazimierzu Dolnym (1999), gra muzykę taneczną Pogórza Ciężkowickiego.

 

Skalnik (I Nagroda ROZSTAJE 2000) - kapela z Kamionki Wielkiej gra muzykę Lachów sądeckich; zespół uhonorowany również II Nagrodą festiwalu Drużbacka 2000 w Podegrodziu.

 

Grupa Śpiewacza Targowisko (I Nagroda ROZSTAJE 2000) działa od kilkunastu lat przy Kole Gospodyń Wiejskich w Targowisku; zespół doceniony na przeglądach, m.in. w Kazimierzu Dolnym i Bukowinie Tatrzańskiej.

Kapela Radziszów (I Nagroda ROZSTAJE 2000) - zespół grający tradycyjny repertuar podkrakowski, laureat m. in. Baszty '99 Festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.

 

Władysław Chochołek (I Nagroda ROZSTAJE 2000) - celujący w pogórzańskim repertuarze tanecznym cymbalista z Jasła, laureat wielu konkursów, kierownik kapeli Pogórzanie.

 

Stanisław Waza (I Nagroda ROZSTAJE 2000) - śpiewak ludowy z Jastrzębi, członek i solista zespołu Pogórzanie, laureat Wstążki Krakowskiej (2000).

 

Holniok (II Nagroda ROZSTAJE 2000) - kapela dziecięca z Zubrzycy Dolnej; blisko czterdziestoosobowy zespół (kapela i tancerze) działa od dwóch lat skupiając dzieci i młodzież Zubrzycy Dolnej i Górnej.

 

Grojcowianie (II Nagroda ROZSTAJE 2000) - kapela z Wieprza przygrywająca do tańca zespołowi Mali Grojcowianie; nagrodzona na festiwalach w Brennej i Żywcu, nagrała już trzy kasety zawierające m.in. muzykę Beskidu Żywieckiego.

 

Halina Jaśkiewicz (II Nagroda ROZSTAJE 2000) - solistka grupy z Targowiska, laureatka nagród w Radziszowie, Kazimierzu Dolnym, Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Jan Korus (II Nagroda ROZSTAJE 2000) - pochodzący z Tarnowskiego skrzypek ludowy, od 1975 roku prymista podkrakowskiej kapeli Mydlniczanie z Mydlnik. Laureat wielu nagród, w większości głównych, na festiwalach ludowych m.in. w Kazimierzu Dolnym, Kryspinowie, Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Krystyna Murzyn (II Nagroda ROZSTAJE 2000) razem z matką śpiewa w kobiecej grupie śpiewaczej w Poskwitowie Starym, repertuar - dawnych pieśni okolic Krakowa - przekazuje też córce Agnieszce. Z najważniejszych nagród - trzeba przypomnieć Basztę w Kazimierzu Dolnym w 1992.

 

Krakusy (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000); kapela rodzinna Jana Nowaka, w której grają trzy pokolenia: ojciec, synowie i wnuki, wykonuje przekazywaną pokoleniowo muzykę tradycyjną regionu krakowskiego, jak też szuka inspiracji z zbiorach Oskara Kolberga. Zespół nagrodzony na wielu festiwalach (m.in. w Niepołomicach, Tarnowie, Kazimierzu Dolnym)

 

Wierchowianie (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000) z Bukowiny Tatrzańskiej - kapela działająca w Bukowinie Tatrzańskiej przy Związku Podhalan, biorąc czynny udział w życiu kulturalnym wsi, jak też występując z powodzeniem na konkursach i przeglądach kapel ludowych (m.in. Złóbcoki Jesieni Tatrzańskiej ‘99, I Miejsce Przeglądu Kapel Podhalańskich w Nowym Targu 2000, I Miejsce w Kazimierzu Dolnym 2000).

 

Wirmańscy (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000) - dziecięca kapela rodzinna grająca muzykę Podhala; prowadzi ją od 1999 roku Stanisław Bukowski z Cichego

 

Alicja i Ewelina Gabor (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000) - dziewczęcy duet śpiewaczy Zespołu Polskich Romów Ciercheń z Nowego Targu.

 

Stanisław Bukowski (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000) - skrzypek, solista z Czarnego Dunajca, nauczyciel i wychowawca wielu kapel dziecięcych i młodzieżowych na Podhalu, laureat wielu konkursów (m.in. w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej w Kazimierzu nad Wisłą, w Zakopanem)

 

Elżbieta Matysiak (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000), najstarsza członkini zespołu Wilamowice, jako jedna z ostatnich posługująca się od dziecka i śpiewająca w języku wilamowskim.

 

Sabina Sokół (Wyróżnienie ROZSTAJE 2000), śpiewaczka ludowa z Wielmoży (gm. Sułoszowa), solistka miejscowej grupy śpiewaczej, nagrodzona m.in. na festiwalu w Kazimierzu Dolnym (I Nagroda 1993) oraz Wstążką Krakowską w konkursie Mistrz i Uczeń w Kryspinowie (1998).

Grupa Śpiewacza z Wielmoży powstała w 1980 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Wielmoży (gm. Sołuszowa); nagradzana na przeglądach, m. in. Wstążką Krakowską oraz w Kazimierzu Dolnym (1991).

Grupa Śpiewacza z Poręby Wielkiej powstała na początku lat siedemdziesiątych, wykonuje dawne pieśni gorczańskie - nagradzana m. in. w Krynicy, Bukowinie Tatrzańskiej, w Kazimierzu Dolnym.

Stefania Bugara - śpiewaczka ludowa z Czerwiennego, wykonująca repertuar obrzędowy okolic Czarnego Dunajca; laureatka konkursów, m. in. w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej.

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : 

Lista utworów:

1. Jan Karpiel Bułecka - powitanie / 0.47

2. Wierchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej [Wyróżnienie] -

marsz zbójnicki, nuty ozwodne / 4.42

3. Jan Korus [II Nagroda] -

wolny oberek weselny, polka, oberek tarnowski / 3.44

4. Grupa Śpiewacza z Wielmoży - Mamo moja... / 2.34

5. Sabina Sokół [Wyróżnienie] - Pod lasem... / 5.02

6. Pogórzanie [I Nagroda] - nuty z Pogórza Ciężkowickiego / 3.11

7. Stanisław Waza [I Nagroda] -

Jak jo bede... / Hej! cosik bym powiedzioł... / 2.50

8. Grupa Śpiewacza z Poręby Wielkiej - Ograbecku wity... / 3.04

9. Stefania Bugara - Żegnam cię mój świecie... / 2.34

10. Wirmańscy - dziecięca kapela rodzinna [Wyróżnienie] -

ozwodna do bitki / 1.06

11. Stanisław Bukowski [Wyróżnienie] -

sabałowa, krzesana po osiem, zielona / 2.17

12. Władysław Chochołek [I Nagroda] - polka / 1.50

13. Kapela Tadeusza Szostaka-Berdy z Kośnych Hamrów [Grand Prix] -

nuty wierchowe, ozwodne, ozwodna staroświecka / 5.02

14. Grupa Śpiewacza Targowisko [I Nagroda] - Posły trzy Maryje... / 3.05

15. Halina Jaśkiewicz [II Nagroda] -

Ześli my się... / Świta, świta... / Za nic zeście... / 2.26

16. Skalnik - kapela z Kamionki Wielkiej [I Nagroda] -

Idomy, idomy... / melodie Lachów Sądeckich / 2.44

17. Elżbieta Matysiak [Wyróżnienie] -

Szłyf maj kyndła fest... / Ja do lasu nie pójdę... / 4.50

18. Krakusy [Wyróżnienie] - Wieź mnie konisiu, wieź... / 2.12

19. Holniok - kapela dziecięca z Zubrzycy Dolnej [II Nagroda] -

taniec kotecka / 2.13

20. Krystyna Murzyn [II Nagroda] - Pod jednem gaikiem... / 4.36

21. Grojcowianie - kapela z Wieprza [II Nagroda] -

Posła baba do somsiada... / Ej, ciymno nocka... / 3.15

Wydawnictwo Jana Słowińskiego

Zakopane - Kraków 2000

mastering: Aleksander Wilk

okładka: "Ptaki" - fragment pasteli Piotra Klamerusa

opracowanie graficzne: Agencja Reklamowa "Po Godzinach"

współpraca produkcyjna:

Mediasat Poland

TOProduction - Kompania Artystyczno-Promocyjna

Radio Kraków