top of page
BUDA_FOLK_BAND_DSC0064[1].jpg

Buda Folk Band  [Węgry]

Jeden z najważniejszych dziś zespołów na jakże bogatej i różnorodnej węgierskiej scenie folkowej.

Buda Folk Band powstał w 2007 roku. Rezydujący w prawobrzeżnej części Budapesztu muzycy należą do drugiego pokolenia artystów eksplorujących madziarskie tradycje poprzez działalność w ruchu węgierskich domów tańca (táncház). Wierność tradycji łączą z wirtuozerią i wyobraźnią godną XXI stulecia. Inspirowała ich muzyka mistrzów, w tym słynnej grupy Muzsikás. Dziś sami stanowią klasykę węgierskiej sceny, a ich płyty wydaje prestiżowa wytwórnia Fonó.

Ta muzyka, świetnie nadająca się do tańca, wykonywana jest na instrumentach używanych przez tradycyjnych twórców z Łuku Karpat i wywodzi się z autentycznych źródeł. Utwory grane przez zespół mają charakter typowy dla węgierskiej muzyki ludowej, która w wydaniu Buda Folk Band ujawnia swój ponadczasowy charakter.

Członkowie Buda Folk Band podkreślają: mimo że ich muzyka pochodzi ze wsi i jest zakorzeniona w wiejskim stylu życia, może być przenoszona do miasta – i jest znakomicie przyjmowana przez współczesną, wielkomiejską publiczność czasów postindustrialnych. Decyduje o tym przede wszystkim spontaniczność, bezpretensjonalność i melodyjność propozycji węgierskich artystów. Wielkie znaczenie ma ich głęboka muzyczna świadomość i perfekcyjne brzmienie, ale nade wszystko umiejętność doskonałej zabawy (do której chętnie włączają się słuchacze) w rytm tradycyjnych melodii.

Członkowie:
Andor Maruzsenszki
- altówka
Sándor Csoóri - kontra, tambura, koboz, śpiew
Ádám Takács - altówka, skrzypce, śpiew
Márton Éri - altówka
Tamos Kiralyi - kontrabas
Soma Salamon - akordeon, flet
Anna Márczi - śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page