top of page
Belonoga_2[1].jpg

Belonoga  [Bułgaria]

Belonoga to artystyczny pseudonim znakomitej artystki Gergany Dimitrovej, wcześniej znanej jako jedna z wokalistek niezapomnianych grup Le Mystère des Voix Bulgares i Eva Quartet.

Jej głos można usłyszeć m.in. na płycie „The Arch” nagranejprzed kilkoma laty przez Eva Quartet we współpracy z legendarnym producentem Hectorem Zazou (były to jedne z ostatnich nagrań zrealizowanych przed śmiercią przez tego znakomitego twórcę). Na płycie tej wystąpiło gościnnie ponad pięćdziesięcioro wykonawców: od Billa Frisella i Laurie Anderson po Ryūichiego Sakamoto, Djivana Gasparyana i Bollywood String Orchestra.

To właśnie ten album zainspirował autorski projekt Dimitrovej. Efekty jej poszukiwań znalazły swój fascynujący wyraz na płycie „Through The Eyes Of The Sun”. Nagrywając ją Dimitrova starała się od nowa odkryć brzmienie swego głosu.

Nagrywany w ciągu czterech lat krążek Belonogi jest owocem poszukiwań m.in. w dorobku kulturowym Aborygenów, Pigmejów, ale też, naturalnie, w kręgu tradycji bułgarskiej. Kluczową rolę w realizacji projektu odegrał, oczywiście obok samej Dimitrovej, bułgarski twórca Aleks Nushev. Zagrał on na instrumentach elektronicznych, gitarze, gitarze basowej, był współtwórcą kompozycji i aranżacji. Przede wszystkim jednak to w jego studio dokonano nagrań, które znalazły się na tej fascynującej płycie.

Członkowie: 
Belonoga (Gergana Dimitrova)
- śpiew, instrumenty elektroniczne
Aleks Nushev - instrumenty elektroniczne, gitara, gitara basowa
Kostadin Genchev - kaval, duduk, dvoyanka
Violeta Petkova - gadułka
Petar Todorov - instrumenty perkusyjne

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page