top of page
Banda-Nella-Nebbia[1].jpg

Banda Nella Nebbia  [Litwa/Polska]

 

Laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu muzyki folkowej Polskiego Radia 'Nowa Tradycja' proponuje muzykę, jakiej w kręgu polskiego folku jeszcze nie było! To wybuchowa mieszanka, zachwycająca zarówno niespotykaną energią, jak i precyzją wykonania, żywiołowością i dyscypliną.

Banda Nella Nebbia to autorski projekt pochodzącego z Litwy kompozytora i basisty Justinasa Važnevičiusa występującego pod pseudonimem Franciszek Szpilman. Do współpracy zaprosił artystów z Sejn i Warszawy. Ich muzyka to połączenie żywiołu jazzowego, może nawet avant-jazzowego z rockową dynamiką i wpływami muzyki tradycyjnej. Słuchaczom ich twórczości na myśl przychodzą skojarzenia z dokonaniami Franka Zappy, Johna Zorna czy rockowego zespołu Primus. Tych konotacji jest zresztą dużo więcej. Ważnym źródłem inspiracji jest także tradycyjna muzyka litewska, klezmerskai polska.

Wyrazista artystyczna wizja, którą lider zaproponował na Nowej Tradycji z zespołem Banda Nella Nebbia przyniosła Franciszkowi Szpilmanowi także nagrodę specjalną im. Czesława Niemena dla wyróżniającej się osobowości. Muzyk angażuje się bowiem bez reszty w sceniczną prezentację, proponując brawurowe partie na gitarze basowej, a przy tym – równolegle – dyrygując kolegami.

Franciszek Szpilman w przeszłości stał na czele litewskiej grupy Banda Dzeta, która koncertowała przed kilkoma laty w Polsce. Teraz czas na krakowską premierę jego nowej, rewelacyjnej formacji

Członkowie:
Kacper Szroeder
- trąbka
Tomek Stawiecki - saksofon, klarnet, klarnet basowy
Piotr Janiec - tuba
Mateusz Szemraj - lutnia
Konstanty Szemraj - gitara
Dominika Korzeniecka - bęben
Amar Ziembiński - perkusja
Franciszek Szpilman - gitara basowa, altówka
gościnnie:
Dominyka Kriščiūnaitė - śpiew
Raminta Kriščiūnaitė - śpiew
Lauksmina Kriščiūnaitė - śpiew

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page