top of page
Aziza_Brahim.4Photos_by_Guillem_Moreno.j

Aziza Brahim  [Sahara]

 

Spotkanie z artystką wybitną, której  twórczość przynosi międzynarodowy rezonans, zarówno dzięki artystycznym, muzycznym walorom jej dokonań, jak i za sprawą przesłania, które niesie wraz ze swymi piosenkami oraz kolejnymi płytami i koncertami. Porywający blues z Sahary jest w jej twórczości wzbogacony przez liczne inne muzyczne inspiracje, a tekstach artystka woła o usłyszenie głosu najsłabszych.

Twórczość Azizy Brahim, wykonywana z głęboką pasją i wielką klasą, błyskotliwie pokonuje przestrzeń między jej zachodnio-saharyjskimi korzeniami a Barceloną, europejską metropolią, w której artystka obecnie mieszka. Aziza jest zarówno współczesną muzyczną poetką, jak też wybitną i elokwentną rzeczniczką ludu Saharawi oraz jego nieustającej walki o uznanie i sprawiedliwość.

Urodzona i wychowana w obozie dla uchodźców Saharawi, leżącym na granicy Algierii i Sahary Zachodniej, Aziza przeżyła w swym życiu zarówno wielkie, życiowe problemy, jak i sukcesy. Uciekając z obozu, spod reżimu i ucisku politycznego, który nastąpił po inwazji Maroka na Saharę Zachodnią w 1975 r., Aziza jako nastolatka wyjechała na Kubę, gdzie podjęła studia muzyczne. Tam doświadczyła głębokiego kubańskiego kryzysu gospodarczego lat 90. Tam też odrzucono jej prośbę o uzyskanie dyplomu uniwersyteckiego w dziedzinie muzyki.

Artystka wystąpiła na festiwalu w roku 2019.

bottom of page