top of page

Art Color Ballet / Bursztynowe drzewo   [Polska]

 

Spektakl "Bursztynowe drzewo" to motto tegorocznej edycji festiwalu. Widowisko inspirowane jest pradziejami i wędrówkami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich. To opowieść o naszym pochodzeniu, formowaniu się rodzimej społeczności pod wpływem i w kontekście innych kultur, kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych. 

 

Tak rozczytywana geneza wymaga sięgania do różnorodnych źródeł; odwołuje się do aspektów historycznych, archeologicznych i etnograficznych, jak również – do współistniejących z nimi od zawsze – mitów, baśni i legend, bez których nie istniałaby kultura i tradycja w swym obecnym kształcie. Tych, którzy znają dotychczasowe produkcje Art Color Ballet z pewnością nie trzeba przekonywać, że w wykonaniu tego zespołu połączenie tańca, muzyki na żywo, śpiewu, wizualizacji i bodypaintingu, każdorazowo wprowadza publiczność w niewyobrażalny wprost świat wielowymiarowej, zapierającej dech w piersiach, sztuki scenicznej.

 

"Tu prowadzą ścieżki wydeptane przez ludy ziemi, pień jest filarem, źródła zasilają korzenie, gałęzie snują własną opowieść, każda ma swój czas i osobliwą historię. Wiatr i ptaki śpiewają melodię odległych krain; przybyły stać się opowieścią starych i nowych czasów."

[Agnieszka Glińska]

 

"Opowieść o źródłach środkowoeuropejskiej tożsamości; echo starotestamentowych psalmów, Pieśni nad pieśniami, romskich pieśni drogi. Krajobraz nieoczywisty z horyzontem krainy Kalevy w tle, poblaskiem kopuł cerkiewnych w oddali. Opowieść o walce, nadziei i potrzebie miłości."

[Jan Słowiński]

 

Agnieszka Glińska – scenariusz, reżyseria, choreografia

Jan Słowiński – teksty

Stanisław Słowiński – muzyka

Joanna Słowińska – śpiew

Karol Śmiałek – śpiew, recytacje

 

muzycy: 

Stanisław Słowiński Quintet w składzie:

Stanisław Słowiński – skrzypce, elektronika, sample

Leszek Hefi-Wiśniowski – saksofony, flet

Franciszek Raczkowski – fortepian

Justyn Małodobry – kontrabas, gitara basowa

Adam Stępniowski – perkusja

oraz kwartet smyczkowy:

Krzysztof Katana – skrzypce

Agata Front – skrzypce

Aleksander Frankiewicz – altówka

Mikołaj Pęcherski – wiolonczela 

Art Color Ballet wystąpił na festiwalu w roku 2019.

bottom of page