top of page
Arkady_Shilkloper_3MB[1].jpg

Arkady Shilkloper  [Rosja]

 

„The Magic Of The Wind” to tytuł programu, który przedstawi podczas festiwalu znakomity rosyjski artysta Arkady Shilkloper.

Shilkloper jest muzykiem znanym w świecie. Na instrumentach dętych zaczął grać już w wieku sześciu lat. Studiował w Szkole Muzyki Wojskowej w Moskwie i Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych. Pracował w Teatrze Bolszoj i Orkiestrze Filharmonii Moskiewskiej. Był członkiem wielu zespołów jazzowych i etno jazzowych, takich jak Three O, słynne Moskwa Art Trio (Shilkloper, Starostin & Alperin), Pago Libre, Vienna Art Orchestra czy Mauve.

W 1998 roku Arkady Shilkloper zaczął grać podczas swoich koncertów na rogu alpejskim, jednym z najrzadziej wykorzystywanych instrumentów w muzyce improwizowanej. Do dziś jest jednym z niewielu muzyków jazzowych grających na rogu alpejskim. Artysta brał udział w nagraniu około osiemdziesięciu płyt: autorskich oraz takich, na których wystąpił jako gość. Były wśród nich m.in. głośne płyty Mikhaila Alperina, nagrywane dla firmy ECM. Pierwszy solowy album, „Hornology”, Schilkloper nagrał w 1996 roku. W 2013 roku jego „Duo For One” nagrane dla Radia Rosyjskiego otrzymało nagrodę główną w Konkursie im. Svetozára Stračiny na najlepsze nagrania muzyki folkowej.

Profesor Jeffrey Agrell, specjalista od gry na rogu z University of Iowa powiedział żartem o Shilkloperze: „Myślę, że nikt nigdy nie powiedział mu »Granie jazzu na rogu jest bardzo trudne i prawdopodobnie nienaturalne« albo być może to zdanie nie przekłada się na język rosyjski”. To stwierdzenie pokazuje, jak karkołomne – nawet zdaniem specjalistów – zadanie postawił sobie Shilkloper. A że potrafi wybrnąć z niego brawurowo, przekonamy się już niebawem podczas krakowskiego festiwalu.

Artysta wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page