top of page
Alim_Qasimov__Fargana_Qasimova.jpg

Alim Qasimov i Fargana Qasimova  [Azerbejdżan]

 

Brytyjski „Guardian” napisał o nim, że jest „bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham”. David Harrington, lider legendarnego Kronos Quartet, mówi: „Kiedy po raz pierwszy usłyszałem go śpiewającego, zdałem sobie sprawę, że jego głos jest tak wyjątkowy, jak Nusrata Fateh Ali Khana czy Bessie Smith śpiewającej St Louis Blues.

Wyjątkowa jest jakość jego głosu, ale też związek między tym śpiewaniem, a jego życiem wewnętrznym". Tak, Alim Qasimov to bezdyskusyjnie postać szczególna, jeden z najwybitniejszych, najbardziej przejmujących wokalistów naszych czasów. Jego specjalnością jest właśnie mugham, wyrafinowana forma tradycyjnej azerskiej śpiewanej poezji – i muzyki. Alimovi od lat towarzyszy w artystycznych przedsięwzięciach, także niezwykle muzycznie uzdolniona, córka Fargana Qasimova.

Mugham to muzyka Azerbejdżanu, należąca do ponadnarodowej tradycji klasycznej lub dworskiej, która rozkwitła w wielkich ośrodkach kulturalnych Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Azji Zachodniej i Azji Środkowej ponad tysiąc lat temu. Mugham jest zakorzeniony w systemie melodycznych motywów, które zapewniają ramy dla improwizowanych występów. Alim i Fargana Qasimova odcisnęli piętno na samej formie tej muzyki – w szczególności na doskonałej równowadze między tradycyjną formą a jej przejmującymi autorskimi interpretacjami.

Współpracą z Alimem Qasimovem chlubili się wielcy przedstawicielem zachodniej muzyki – nie tylko wspomniany Kronos Quartet ale również Jeff Buckley, a także jedna z najlepszych polskich grup rockowych – Voo Voo. W 1999 roku Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO. Czeka nas spotkanie z prawdziwą legendą.

Alim Qasimov – śpiew, perkusjonalia
Fargana Qasimova – śpiew, perkusjonalia
Rauf Islamov – kemancze
Zeki Valiyev – tar

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page