top of page
Alireza_Ghorbani.jpg

Alireza Ghorbani  [Iran]

 

To jedna z ikon muzyki z Iranu, artysta bezpośrednio nawiązujący do najwspanialszych osiągnięć wokalnych tradycji perskiej. Alireza Ghorbani jest wykonawcą o niepospolitej skali talentu – i o międzynarodowym uznaniu. Za sprawą wykorzystywanych przez siebie technik wokalnych, interpretacji, instrumentacji odwołuje się do dawnych źródeł, jednocześnie nie odżegnuje się od współczesnego repertuaru.

Doskonałe z artystycznego punktu widzenia i wysoko oceniane nagrania z ostatnich kilkunastu lat dały mu opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie to wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.

Jednym z jego najświetniejszych osiągnięć ostatnich lat jest krążek „Eperdument / Lost in Love… Persian love songs” z kompozycjami Samana Samimiego. Na płycie tej Alireza Ghorbani zaprasza słuchaczy w odkrywczą podróż do Gulistanu (Ogrodu Różanego), miejsca inspiracji poetów perskich takiahcjak Sadi, Abu Said Abulchajr, Omar Chajjam, Rumi, Hafez. Alireza dodaje do tych klasyków również poezję dwudziestowiecznych autorów.

Oryginalne kompozycje Samana Samimi odwołują się do muzycznych trendów panujących w ostatnich latach w Iranie. Wykorzystuje wyłącznie akustyczne instrumentarium. Wirtuozeria, ornamentyka, inwencja, improwizacja to elementy, które można znaleźć u wielu irańskich artystów. Ale tym, co sprawia, że ​​Alireza Ghorbani jest wyjątkowy, jest absolutnie wyjątkowe połączenie wszystkich tych cech na najwyższym poziomie.

Alireza Ghorbani – śpiew
Saman Samimi – kemancze, kompozycje
Milad Mohammadi – tar
Zakariya Yousefi – perkusjonalia

Zespół wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page