top of page
Ahlberg_Ek__Roswall_Foto_Olle_Melkerhed.

Ahlberg, Ek & Roswall  [Szwecja]

Od początku wspólnej działalności w 2010 roku trio Ahlberg, Ek & Roswall często i regularnie koncertuje – zarówno w ojczystej Szwecji, jak i w całej Europie. Trio gra muzykę ludową z Medelpad i Skanii, zarówno tradycyjne utwory, jak i nowe, własne kompozycje.

Ich twórczość charakteryzuje wirtuozeria i dynamika, które wręcz zapraszają publiczność do słuchania i do tańca. Brzmienie grupy opiera się na współpracy skrzypiec, gitara harfowa i nyckelharpy, stale eksplorując nowe muzyczne możliwości. Czerpiąc natchnienie i inspirację z wielu gatunków: od baroku do muzyki pop, artyści potrafili znaleźć własny, niepowtarzalny styl. Szybko przyniosło im to duże uznanie publiczności. Ich muzyka odwołuje się do szerokiego spektrum emocji – od smutku do radości. To wszystko powoduje, że podczas ich koncertów trudno jest pozostać w pozycji siedzącej. Ahlberg, Ek & Roswall byli nominowani w 2014 i 2015 roku do tytułu najlepszej grupy podczas Folk and World Music Gala.

Emma Ahlberg pochodzi z Sundsvall w centralnej Szwecji i wychowała się w rodzinie muzyków folkowych. Jest absolwentką Royal College of Music w Sztokholmie. Emma jest członkiem kilku szwedzkich grup, takich jak Limbohofvet, Mission Melpa i Lily Mountain Band. W roku 2010 otrzymała tytuł Riksspelman (Folkowy Muzyk Roku).

Daniel Ek urodził się i wychował w Vuollerim, w Laponii. Zaczął grać na gitarze już w wieku ośmiu lat. Oprócz gitary klasycznej gra także na lutni renesansowej i gitarze elektrycznej, jak również na szwedzkich dudach. Daniel występował też w zespołach Göran Månsson Band i Ranarim. Niklas Roswall pochodzi z małej miejscowości Kverrestad w Skanii. Początkowo grał na skrzypcach, ale wkrótce przerzucił się na nyckelharpę. Jest jednym z najwybitniejszych muzyków grających na tym instrumencie. Był także członkiem grupy Ranarim.

Niklas Roswall pochodzi z małej miejscowości Kverrestad w Skanii. Początkowo grał na skrzypcach, ale wkrótce przerzucił się na nyckelharpę. Jest jednym z najwybitniejszych muzyków grających na tym instrumencie. Był także członkiem grupy Ranarim.

Członkowie: 

Emma Ahlberg - skrzypce, altówka
Daniel Ek - gitara harfowa
Niklas Roswall - nyckelharpa

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page