top of page
AGATA_SIEMASZKO_IMG_9496_2[1].jpg

Agata Siemaszko Trio  [Polska/Słowacja]

Nowy polsko-słowacki projekt laureatów Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja sprzed czterech lat. Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk współpracę rozpoczęli jesienią roku 2010, by już kilka miesięcy później zachwycić na wspomnianym warszawskim festiwalu.

Wcześniej spotykali się już na scenie przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i jej romskim zespołem Kałe Bała. Wywodzą się z różnych środowisk, a ich muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach. Agata od dziecka związana jest ze środowiskiem folkowym, inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim. Koncertowała m.in. gościnnie z zespołem Mostar Sevdah Reunion.

Kuba natomiast gra głównie jazz i funk, nie przeszkadza mu to jednak w otwieraniu się na inne, często bardzo odległe stylistycznie gatunki. Współpracował z wieloma zespołami folkowymi, m.in. od kilku lat ze słynną kapelą Trebuniów-Tutków. To, co ich łączy, to zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, udało się im stworzyć nową jakość. Przed dwoma laty wydali świetną, wspólną debiutancką płytę „Ogień i woda”, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Dwójki. Na repertuar duetu składają się pieśni romskie i tradycyjne pieśni Łuku Karpat oraz autorskie kompozycje obojga.

 

Tym razem spotykają na swej drodze wybitnego słowackiego artystę Miroslava Rajta. Jest on absolwentem bratysławskiego konserwatorium w klasie cymbałów węgierskich. Gra również na skrzypcach, altówce, fortepianie, perkusji, akordeonie i kontrabasie.

Współpracował z ważnymi słowackimi zespołami takimi jak: Sľuk (Narodowy Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca), Lúčnica (Balet Narodowy), Oľun (Orkiestra Instrumentów Ludowych Słowackiego Radia) czy Violin Orchestra Bratislava. Oprócz gry na cymbałach zajmuje się także kompozycją i aranżacją – obecnie kończy studia na wydziale kompozycji i dyrygentury.

Członkowie:
Agata Siemaszko
- śpiew
Kuba "Bobas" Wilk - gitara basowa, gitara
Miroslav Rajt - cymbały, skrzypce, altówka

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page