top of page
adam strug i kwadrofonik.jpg

Adam Strug

Kwadrofonik

Adam Strug & Kwadrofonik  [Polska]

 

Wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – „Requiem Ludowe” – jest jednym z najważniejszych fonograficznych wydarzeń tego roku. Podczas krakowskiego festiwalu artyści mają przedstawić zupełnie nowy materiał.
 

Na koncert Adama Struga i grupy Kwadrofonik złożą się wykonywane a cappella liryczne pieśni kurpiowskie i instrumentalne komentarze do tychże. W odróżnieniu od wcześniejszego,wspólnego dzieła artystów, czyli „Requiem Ludowego”, śpiewak Adam Strug nie będzie wprzęgnięty w rytmiczne i harmoniczne rozwinięcia instrumentalne. Słuchacze obcować będą z oryginalną, zachowawczą praktyką śpiewaczą. Jej cechami są inne niż współcześnie używane skale i odmienny od naszego – zdecydowanie wolniejszy – wewnętrzny czas tej zadziwiającej muzyki. Instrumentaliści z grupy Kwadrofonik rozwijać będą tematy muzyczne podane przez śpiewaka niejako autonomicznie. Ich komentarz rodzi się z zachwytu nad kompozytorskim geniuszem kurpiowskich pieśni leśnych. I z tęsknoty za utraconym rajem naturalnej, plemiennej muzykalności.

Kwadrofonik to laureat PaszportówPolityki za rok 2014. Klasycznie wykształceni, poszukujący, improwizujący muzycy zadebiutowali na festiwalu Nowa Tradycja w 2006 roku, zdobywając Grand Prix. W kolejnych latach wydawali świetne płyty: „Folklove” oraz wspólną z Dorotą Miśkiewicz „Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”. Zrealizowali też nieliczoną ilość projektów, m.in. z muzyką Strawińskiego, Szymanowskiego czy Reicha.

Adam Strug to jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów, wybitny interpretator i znawca polskiej pieśni ludowej, szczególnie muzyki kurpiowskiej. Nagrywa i wydaje też płyty z własnymi piosenkami. „Adieu!” zyskała tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012. Najnowszą płytę „Mysz” nagrał we współpracy z Wojciechem Waglewskim.

Członkowie:
Adam Strug
- śpiew
Emilia Sitarz - fortepian
Bartłomiej Wąsik - fortepian
Magdalena Kordylasińska - instrumenty perkusyjne
Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2015 roku.

bottom of page