top of page
Adam_Strug.jpg

Adam Strug - Pieśni kurpiowskie  [Polska]


„Kurpiowskie pieśni leśne służyły do nawoływania podczas zbierania jagód, choć nie tylko. Składają się nań rzeczy zdawało by się odległe: romanse, krwawe ballady, utwory dydaktyczne i lubieżne. Zbiór tyleż obszerny, co nieoczywisty. Muzykolodzy podkreślają wyjątkowość skal muzycznych tego materiału. Mnie zachwyciła liryka i nieubłagany realizm” – mówi Adam Strug

Adam Strug jest laureatem wielu ważnych imprez muzycznych. Nagrody zdobywał m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1991 r. oraz  na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1993 r. W roku 2008 podczas Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", zdobył nagrodę I stopnia im. Czesława Niemena oraz nagrodę TV Polonia. Z sukcesami występował też m.in. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Piosenki Autorskiej OPPA.

Brał udział w nagraniach Antoniny Krzysztoń i Krzysztofa Napiórkowskiego, współpracował ze Stanisławem Soyką i Wojciechem Waglewskim. Śpiewał w Kapeli Brodów z którą nagrał kilka płyt, śpiewając oraz grając na organach i fisharmonii. Jego głos można usłyszeć na dwóch płytach ze słynnej serii Muzyka Źródeł: „Kurpie. Puszcza Zielona” oraz „Polskie pieśni religijne”.

Od lat stoi na czele zespołu Monodia Polska, z którym dał wiele koncertów i nagrał płytę Requiem polskie. Inna, wybitna płyta Requiem ludowe, nagrana wspólnie z zespołem  Kwadrofonik zyskała tytuł Folkowego Fonogramu Roku. W 2015 podczas festiwalu EBU / Etno Kraków Rozstaje artyści przedstawili wspólnie swój drugi projekt osnuty wokół pieśni kurpiowskich.

O Adamie Strugu napisano, że „W muzyce tradycyjnej reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll”.

Artysta wystąpił na festiwalu w roku 2018.

bottom of page