top of page
A_Filetta.png

A Filetta  [Korsyka]

 

„Wiemy, że pamięć jest bardzo ważna, ale dla nas istotna jest również pewność, że nasza muzyka nadal odzwierciedla życie wielu ludzi, często je zmieniając” – mówili członkowie tego zespołu w jednym z wywiadów. Ekscytująca, wielowiekowa tradycja korsykańskiej polifonii wokalnej w pełnym pasji, uduchowionym wykonaniu zespołu A Filetta zyskuje niezwykłą moc i zachwyca od lat publiczność na całym świecie.

A Filetta to jeden z najwybitniejszych zespołów wokalnych na świecie. Swą twórczością nawiązuje wprost do najpiękniejszych tradycji korsykańskiego śpiewu – jednej z najbardziej niezwykłych i cenionych w Europie. Zespół funkcjonuje od blisko czterech dekad. Znaczącą część jego repertuaru, obok tradycyjnych korsykańskich pieśni, stanowią wokalne utwory religijne. Artyści tworzą też własne kompozycje, nawiązujące do tradycji.

A Filetta powstała w 1978 roku. Powołali ją do życia Michael Frasatti i Jean-Claude Acquaviva. Nazywając swój zespół odwołali się do rodzaju paproci, który rośnie na Korsyce.

Wielka tradycja wielogłosowej pieśni była na Korsyce kultywowana przez wieki. Po drugiej wojnie światowej, na skutek zbiegu wielu okoliczności – również wyludnienia – tradycje te zaczęły zanikać. Odrodziły się one dzięki wielkim wysiłkom, w latach siedemdziesiątych, grona zapaleńców, wśród których byli członkowie A Filetty. To im krytycy przypisują zasługę przypomnienia i popularyzacji tej formy śpiewania.

Wspólnie działają ponad 35 lat, dali tysiące koncertów. Są otwarci na różne inspiracje. Zadebiutowali w 1981 roku płytą „Machja n’avemu un altra”. W dyskografii mają ponad dwadzieścia płyt, własnych, ale i z muzyką filmową. Wśród były nich m.in. nagradzane i gorąco przyjmowane przez recenzentów krążki „Ab Eternu”, Una Tara Chi He”, „Passione”, czy „Requiem”. Nagrywali muzykę do teatru, opery i filmu, m. in. do „Himalaya” Erica Valli.

Przed kilkoma laty wydali płytę z jazzowym trębaczem Paolo Fresu i bandoneonistą Daniele Di Bonaventura. Jean-Claude Acquaviva pracował też wspólnie z Maciejem Rychłym, nad muzyką do „Pieśni Leara” wrocławskiego teatru Pieśń Kozła, która przyniosła autorom nagrody na prestiżowym festiwalu teatralnym w Edynburgu.

Członkowie zespołu:
Jean-Claude Acquaviva
François Aragni
Paul Giansily
Stéphane Serra
Jean Sicurani
Maxime Vuillamier

Zespół wystąpił na Festiwalu w 2016 roku.

bottom of page